Para & Borsa

İngiltere Sanayi ve İmalat Üretimi / Kasım 2016

Özgecan Özdemir – 11.01.2017

İngiltere’de Kasım ayında sanayi üretimi geçtiğimiz aya göre yüzde 2,1 seviyesinde artış gösterdi. İmalat sektörüne baktığımızda ise, Kasım ayında Ekim ayına kıyasla yüzde 1,3 oranında artış yaşandığı görülüyor. Ekim ayında dikkatleri en çok madencilik ve taşocakçılığındaki daralma çekerken, Kasım ayında bu sektörün toparlanma isteği içerisine girdiği görülüyor. İmalat kanadında en büyük katkıyı yüzde 11,4 ile ilaç sektörünün yaptığını görüyoruz. Yıllık bazda yüzde 2 seviyesinde artış kaydeden sanayi üretiminde ise en büyük katkı yüzde 1,2 ile İmalat sektöründen geldiği görülüyor.

Grafikler incelendiğinde, sanayi üretiminin son 2 yılın 2016 Nisan ayından sonra en yüksek seviyesine tırmandığı görülüyor. Madencilik sektörünün aylık bazda üretimi yaptığı katkı dikkat çekerken, atık su yönetiminde ise yıllık değişim yüzdesinin sıçrama yaşadığı görülmekte. Enerji sektöründe meydana gelen artışın ise yıllık ve aylık bazda veriye olumlu katkı yaptığı görülüyor.

SONUÇ

Sterlin’de Brexit kaynaklı endişeler değer kaybına neden olurken, açıklanan verilerin geleceğe dair pozitif sinyaller verdiği görülmekte. Diğer yandan Dolar’ın küresel piyasalardaki güç kazanımı da paritede aşağı yönlü hareketleri desteklemeye devam ediyor.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex


Etiketler:
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx