Para & Borsa

İngiltere 3.Çeyrek Büyüme Rakamları

Muammer Demir – 23.12.2016

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yayımlanan rapora göre İngiltere ekonomisi 3. Çeyrekte çeyreklik bazda yüzde 0,6 büyüdü. Piyasa beklentisi çeyreklik bazda yüzde 0,5 idi. Yıllık bazda ise piyasa beklentisinin altında yüzde 2,2 büyüme kaydedildi.

Verinin detaylarını incelediğimizde, bir önceki çeyreğe göre hizmetler sektöründe artış görülürken üretim, inşaat ve tarım sektörlerinde düşüş görülmekte. İşletme yatırımları üçüncü çeyrekte artış yüzde 0,4 olarak gerçekleşti. Yıllık bazda işletme yatırımları yüzde 2,2 azaldı. Hane halkı nihai tüketim harcamaları üçüncü çeyrekte yüzde 0,7 artış gösterdi. Ticaret dengesi 16,7 milyar pound olarak açıklandı. Mal ihracatı ve ithalatı azalırken hizmet ithalatında artış yaşandığı gözüküyor. Cari işlemler açığı 25,5 milyar pound olarak açıklandı.

SONUÇ

Hane halkı tüketim harcamaları, büyümeye yüzde 0,5 puan ve brüt sermaye oluşumu yüzde 1,3 puan olumlu yönde katkı yaparken net ticaretin 1,2 puan negatif katkı yaptığını görmekteyiz. Turizm tarafının büyüme katkısı negatif olduğu görülmekte. İç talepte yaşanan artış, İngiltere ekonomisinin üçüncü çeyrekte büyüme rakamına olumlu yansıdığı görülmekte. Son 15 çeyrektir büyüme rakamının pozitif bölgede kaldığı görülürken Brexit sonrasında yaşanan gelişmelere karşı ekonominin direnç göstermeye devam ettiği görülmekte.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex


İlgili aramalar:

  • ingiltere buyume verisi
Etiketler: ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx