İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (6.01.2023)

Haftalık Gelişmeler

ABD’de Gündem Enflasyon Verisi Olacak

Bu hafta içinde geçtiğimiz ay gerçekleşen Fed faiz kararı ardından toplantıya ilişkin tutanaklar yayımlandı. Tutanaklar, Fed’in 2023’te faiz artırımına devam mesajları verirken, faizlerin gereksiz gevşemesinin fiyat istikrarını sağlama çabalarına zarar vereceği konusunda uyarılar yapıldı. Fed’in enflasyon tarafının son aylarda geri çekilmesine rağmen temkinli duruşunu olumlu buluyoruz. Çünkü 2022 yılı Nisan ayında enflasyon tarafının geri çekilmesi sonrasında Fed, en iyi yaptığı işlerden olan sözlü yönlendirmelerinde tabiri caizse sınıfta kalarak güvercin söylemleri sonrasında masada olmadığını söylediği 75 baz puanlık faiz artırımını yapmak durumunda kalmıştı. Son açıklamalarda yapılacak hamleleri enflasyonun belirleyeceği algısı ön plana çıkıyor.

Tutanaklar ardından piyasa tepkisine baktığımızda faiz artırımına devam mesajları şahin olarak algılanıyor olsa da piyasa bu duruma olumlu tepki verdi. Öyle ki Fed’in bu temkinli duruşu ile VIX endeksi ve Dolar endeksi geri çekildi. Piyasalar haftaya gelecek ABD TÜFE verisi öncesinde bugünkü TDİ verisine odaklandı. Çünkü istihdamdaki güçlü seyirle birlikte iç talebe bağlı olarak ileriki dönemde enflasyon tarafındaki geri çekilme sınırlanabilir.

Bu ay da ABD tarafında enflasyon tarafında baz etkisi nedeniyle geri çekilmenin devam etmesini beklemekteyiz. Piyasa beklentisi ABD’de enflasyonun %7,1’den %6,9’a geri çekilmesi yönünde. Beklentilerin altında gelebilecek enflasyonla birlikte Fed’in 1 Şubat’taki faiz artırımında vereceği mesajlarda güvercinleşme görebiliriz.

Fed’in artırılan faizlerle birlikte ABD’nin 2023’te resesyona girebileceği ihtimali de piyasalarda fiyatlanıyor. Her ne kadar üçüncü çeyrekte ABD ekonomisi büyüse de faiz artırımlarının devam etmesi ile birlikte ilk yarıda resesyon beklentileri ağır basıyor. İkinci yarıda ise Fed’in daha da güvercinleşmesini enflasyondan ziyade, faiz artıracak yer kalamama ihtimalinin ön planda olabileceğini düşünüyoruz.

Kaynak: İnfo Yatırım