İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (5.02.2023)

Haftalık Gelişmeler

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının Yarın Yapılması Bekleniyor

İki haftada bir gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yarın yapılması bekleniyor. Son Kabine Toplantısında Vergi – SGK borçlarının yapılandırılması, ve İsveç’teki eylemler üzerinde durulmuştu. Yarın ise EYT, taşerona kadro, vergi affı ve Adalet Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan yargı paketinin masada olması bekleniyor.

Önümüzde Hafta Yurt İçinde Sanayi Üretimi ve İşsizlik Oranı Açıklanacak

Kasım sanayi üretimi verisi, aylık bazda -1,1%, yıllık bazda ise -1,3% gelirken; ekonomik büyümedeki yavaşlamanın, yeni çıkacak olan KGF ile ISO imalat PMI verisinin de ima ettiği üzere tekrar yükseliş patikasına gireceğini ortaya koydu. 2023 yılı Ocak ayı İSO İmalat PMI verisi açıklandı. Eşik değer olan 50,00’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği sonuçlara göre, Ağustos’ta 47,4, Eylül’de 46,9, Ekim’de 46,4, Kasım’da 45,7, Aralık’ta 48,1 olarak açıklanan İmalat PMI, 2023 yılının Ocak ayında 50,10’a yükselerek hem eşik değerin üstüne çıktı, hem de ekonomik aktivitelerde toparlanma sinyali verdi. Ocak ayında faaliyet koşullarının istikrarı, üretim ve yeni siparişlerdeki sınırlı yavaşlama, talepteki iyileşme İmalat PMI’yı destekledi. Enflasyonist risklerin azalması ile talepteki toparlanmayı destekleyeceği ön görüsü ile anlık konjonktürde İmalat PMI verisinin Şubat ayında yükselişin devamını beklemekteyiz. İmalat PMI’deki toparlanmanın sanayi üretimine de yansımasını beklemekteyiz.

Yurt İçinde Bilanço Dönemi Devam Ediyor

2022 yılı son çeyreğine ilişkin finansallar gelmeye devam ediyor. Talebin öne çekilmesi, parite kaynaklı ve enflasyon nedeniyle finansallar güçlü gelmeye devam ediyor.

2022 yılı ilk üç çeyreğinde olduğu gibi azalan fonlama maliyetleri, komisyon gelirlerindeki ve faiz gelirlerindeki artış, TÜFE’ye endeksli borçlanma araçları kapsamındaki gelirlerin etkisi, bu çeyrekte de finansallarda bankacılık tarafını ön plana çıkarıyor.

Kaynak: İnfo Yatırım