İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (4.11.2022)

Haftalık Gelişmeler

ABD’de Gündem Enflasyon

ABD’de önümüzdeki hafta Perşembe günü saat 16:30’da enflasyon verileri açıklanacak. ABD’de yıllık bazda %8,2 olarak gelen enflasyon verisinin %8,0’e gerilemesi bekleniyor. Geçen ay artan enerji, gıda ve barınma maliyetleri ile beklenti üstü gelen manşet enflasyonun geri çekilmesi beklense de bizce daha önemli olan çekirdek enflasyon verileri. Çünkü çekirdek enflasyonun yükselişini sürdürmesi, Fed’in agresifliğini artıran unsurlardan biri olarak da ön plana çıkıyor. Geçen ay %6,6 ile beklentilerin üstünde gelen çekirdek enflasyon verisi ile birlikte piyasalar önce negatifliği fiyatlamış ancak daha sonra çekirdek enflasyonun zirve yaptığına dair algı ile birlikte yükselişe geçmişti. Çekirdek enflasyonun %6,6 olarak kalması bekleniyor.

Bu hafta açıklanan Fed faiz kararı, enflasyon datasından önce açıklandı. Yani Fed 75 baz puanlık faiz artışında Ekim ayı enflasyonunu görmedi ve nispeten güvercin açıklamaları bu veri öncesinde yaptı. Geçen hafta faiz artırımlarına rağmen açıklanan büyüme verisi, ADP Tarım Dışı İstihdam verisi ardından Fed’in faiz artırımlarına son verilebileceğine dair mesajlar sonrasında enflasyon datasının önemi daha da arttı. Fed Başkanı Powell her ne kadar daha şahin olsa da düşüncemiz Fed’in faiz artırımlarına daha yumuşak devam edeceği yönünde. Ancak haftaya gelecek enflasyon verisinde olası bir yükseliş tekrar rüzgarı tersine çevirebilir. Anlık olarak 50 baz puanlık faiz artırım ihtimali %48’lere çıkmış durumda.

Yurt İçinde Gündem Yoğun Olacak

Önümüzdeki hafta yurt içinde Cari İşlemler Dengesi açıklanacak. Yıla cari fazla metodolojisi ile başlayan Türkiye’de jeopolitik gerginliklerden kaynaklı olarak şimdilik bu durumu gerçekleştiremedi. Hatta son açıklanan OVP’de bu yıl cari açığın artacağı ön görülüyor. Beklentimiz bu ay yaklaşık 3 milyar dolar cari açık geleceği yönünde. Sanayi üretimi ve imalat tarafındaki durağanlık, Euro/Dolar paritesinin geri çekilmesi, ithalatın ihracat oranını karşılayamaması ile cari açığın devam etmesini bekliyoruz. Son gelen dış ticaret verilerine bakıldığında, dış ticaret açığındaki artış hızının turizm gelirleri artış hızının çok üstünde olması ise cari açığın beklentilerin üstünde gelme ihtimalini artırıyor.

2022 Yılı Konsolide finansallar 9 Kasım’da Sona Erecek

2022 yılı üçüncü çeyreğinde finansallar ikinci çeyreğin devamı niteliğinde gelmeye devam ederken, endeks 4.100 seviyesinin üstüne çıktı. Önümüzdeki hafta endeksteki ağırlığı yüksek şirketlerin finansalları gelmeye devam edecekken, finansal sezonun etkisi ve yüksek enflasyon ortamının BİST100 endeksi için yukarı yönlü katalizör olarak kalacağı görüşümüzü koruyoruz.

Kaynak: İnfo Yatırım