İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (4.03.2022)

Haftalık Gelişmeler

İnfo Yatırım Araştırma Ekibinden Çağlar Toros’un haftalık gelişmeleri değerlendirdiği makro bülten ekte bilgilerinize sunulmuştur.

Rusya – Ukrayna delegeleri geçtiğimiz gün Belarus’ta ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Yaklaşık 2,5 saat süren görüşme sonrasında Ukrayna heyeti ‘Beklediğimizi bulamadık’ açıklamasını yaparken, taraflar üçüncü müzakere konusunda anlaştı. Üçüncü görüşmenin tarihinin ve saatinin duyurulmayacağı da belirtildi. Rusya – Ukrayna gerginliği Zaporijya Nükleer Santrali sahasında da sıçradı. Dünyanın en büyük 10 nükleer santralinden biri olan Zaporijya Nükleer Santrali etrafında çatışmalar sonucunda yangın çıktığı bildirildi. ABD Başkanı Biden o bölgede ateşkes çağrısında bulundu. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy bu bölgedeki saldırının Avrupa’nın sonu olabileceğini söyledi.

Endişelerin Adı: Enflasyon & Enerji Krizi

Coronavirüs pandemisi ile birlikte tüm dünyanın en büyük sorunu haline gelen enflasyon, Rusya – Ukrayna krizi ile birlikte artan enerji fiyatları ile birlikte 2022’ye de damga vuracak gibi görünüyor. Avrupa’da doğalgaz fiyatları yaklaşık %50 yükselirken, brent petrol 2021 ortalaması olan 71 doların %54 üzerinde. Enerji fiyatlarındaki yükseliş Rusya’ya pozitif yansıyor olsa da, bu yükseliş global bir sorun teşkil ediyor. AB kanadı yaptığı yaptırımlara rağmen temkinli görüşler beyan ediyor. Öyle ki Rusya, AB’ye yaklaşık %32 gaz tedarik ediyor. AB tarafı bu bağımlılıktan kurtulmak için çözüm arayışı içinde.

Haftaya Gündem ABD Enflasyon

Fed Başkanı Powell’ın hafta içi yaptığı konuşmada belirsizlikleri ortadan kaldırıp ‘Mart ayında faiz artırım’ mesajı vermesi sonrasında gözler ABD enflasyon verisine çevrildi. Son 40 yılın en yüksek enflasyon verisi açıklanan ABD’de faiz kararı öncesindeki en önemli data enflasyon olarak ön plana çıkıyor. ABD’de faiz artırım hızının artacağı kararı enflasyon ve omicron varyantı kaynaklı gelişmeler nedeniyle olduğu daha önceki toplantılarda açıklanmıştı.

Yurt içinde gözler İşsizlik Oranı ve Piyasa Katılımcıları anketinde olacak. Piyasalar Rusya – Ukrayna krizini yakından takip edecek.

Kaynak: İnfo Yatırım