İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (24.03.2023)

Haftalık Gelişmeler

Haftaya Merkez Bankaları Kararlar Damga Vurdu

Bu hafta Fed, TCMB ve BoE faiz kararları açıklandı. TCMB politika faizinde değişikliğe gitmeyerek %8,50’de sabit bırakırken, faiz artırımlarına ilk başlayan gelişmiş ülke Merkez Bankası BoE ise üst üste 11. kez faiz artırarak enflasyonla mücadeleyi ana hedef olarak devam ettirdiğini göstermiş oldu.

Fed belki faiz artırımında sürpriz yapmadı ama Fed karar metni ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları piyasalara damgasını vurdu. Gelen makroekonomik veriler ve haber akışları Fed’in faiz kararlarını çok bilinmeyenli denkleme dönüştürdü. Bu ay da benzer denklem içerisinde olan Fed, şahin açıklamalar yaptı. Ama geçen haftalarda ayyuka çıkan bankacılık krizinin etkileri ile piyasalar daha yumuşak bir Fed beklentisi içerisindeydi. Finansal ekosistemdeki risklerin etkilerinin resesyon endişelerini artırıcı bir unsur olması ile fiyatlamalar tarafında büyüme odağının ön plana çıkması adına parasal genişleme olabileceğine dair beklentiler Fed Başkanı Powell’ın ‘faiz indirimi gündemde yok, gerekirse faiz artırımı yapılabilir’ sözleriyle kısa vadeli olarak rafa kalktı. Böylelikle ECB gibi Fed’de finansal ekosistemdeki riskleri göz ardı edici açıklamalar yapıp ‘bankacılık sistemi güçlü’ mesajını piyasaya vermiş oldu.

Önümüzdeki Hafta ABD Tarafında Büyüme Verisi Açıklanacak

30 Marta ABD’de büyüme verileri açıklanacak. ABD’de büyümenin devam etmesi beklenirken, bankacılık krizinin büyümeyi ne denli vurabileceği piyasalarda endişeye neden oluyor. 2008’den bu yana en büyük banka iflası olan SVB’nin iflası ve Credit Suisse krizi piyasalarda fiyatlanıyor.

Fed her ne kadar finansal ekosistemdeki krizi faiz kararlarında ele almasa da, ABD’de istihdam piyasalarındaki güçlü seyirde devam ediyor. Dün gelen İşsizlik Maaşı Başvurularının geri çekilmesi ise iç talebe bağlı geri çekilen enflasyonu sınırlayabilir. Bu durumda da gerek Fed’in verdiği mesajlar gerekse de Fed Başkanı Powell’ın Temsilciler Meclisindeki konuşmaya paralel olarak ABD’de büyüme yerine enflasyonun kontrol altına alınması için faiz artırımlarının devamı gelebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım