İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (23.12.2022)

Haftalık Gelişmeler

ABD, Üçüncü Çeyrekte %3,2 Büyüdü, Ama…

ABD’de üçüncü çeyreğe ilişkin revize büyüme verileri açıklandı. Büyüme %2,9’dan %3,2’ye revize edildi. ABD’de büyüme verisi güçlü geldi ama ABD piyasalarında riskli varlıklardan çıkışlar hızlandı. Çünkü son zamanlarda ABD’de makroekonomik verilerin iyi gelmesi enflasyonist endişeleri tetikliyor. Faiz artırımlarına rağmen büyüyen ABD kanadında, bu kapsamda Fed’in tekrar agresiz faiz artışlarına geçebileceği ve resesyon ihtimalleri fiyatlanıyor. İstihdamdaki güçlü seyrin devamı da iç talep kaynaklı olarak ABD tarafındaki enflasyonu sınırlayabilecek olup, Fed tekrar faiz silahını kullanabilir.

Asgari Ücret Açıklandı

Asgari Ücret, geçtiğimiz Aralık ayına göre %100, Temmuz ayına göre %54 artışla 8.506 TL’ye yükseltildi. Asgari ücretten çok alım gücünün daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Yüksek enflasyon ortamında bu tutarın ileriki dönemde hanehalkı için nasıl yansımalar yapacağını göreceğiz. İlk izlenim olarak asgari ücret, açlık sınırının 713 TL üstünde olarak açıklandı. Türk İş 9.000 TL altında masaya oturmayacağını söylemişti. Asgari ücretin işverene maliyeti yaklaşık 12.000 TL’ye yükselirken, talep artışı ve dolaşımdaki TL’nin artacak olması nedeniyle yıl sonu enflasyon oranının %5’in üstünde yukarı yönlü sapabileceğini düşünüyoruz.

Önümüzdeki Hafta Yurt Dışı Piyasalarda Durgunluk Bekliyoruz

Yıl başı tatili nedeniyle önümüzdeki hafta ABD ve Avrupa piyasalarında bazı günler tatil olacak. Tatil nedeniyle piyasalarda volatililetinin yüksek olmamasını beklemekteyiz. Bu yıl jeopolitik gerginlikler ve politikalar nedeniyle tabiri caizse noel rallisi yaşayamayan küresel piyasalarda an itibariyle resesyon fiyatlamalarını görüyoruz. Avrupa tarafı enerji krizi ile mücadele ederken ABD kanadında ise ‘kararsızlık’ endişeleri hakim.

Kaynak: İnfo Yatırım