İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (20.01.2023)

Haftalık Gelişmeler

Yılın İlk Enflasyon Raporu Toplantısı Perşembe Günü Gerçekleşecek

2023 yılına ilişkin yılın ilk Enflasyon Raporu Toplantısı 26 Ocak 2023 tarihinde 10:30’da Ankara’da gerçekleşecek. 2022 yılında Rusya – Ukrayna savaşı ile birlikte en çok konuşulan konu olan enflasyon olmuştu. Bu süreç ardından yurt içinde %85’lere kadar yükselen enflasyon sonrasında 2023 yılında dezenflasyona girilmesi bekleniyor.

Gerek liralaşma staretejisi, gerek baz etkisi, gerekse de global taraftaki güvercin tutumla birlikte enflasyon tarafının geri çekilmesi bekleniyor. Siyasiler tarafından yapılan açıklamalarda ise 2023’te enflasyonun %20 – 30’lu seviyelerine gerileyeceği olacağı görüşü hakim. Geçtiğimiz yılki son enflasyon Raporu’nda 2022 yıl sonu enflasyonu tahmini %65,20, gıda enflasyonu tahmini
%75 olarak açıklanmıştı. Baz etkisi kaynaklı olarak enflasyon yılı %64,27 kapattı. Beklentimiz yıl sonu enflasyon verisinin %20 – 25 bandı arası olacağı yönünde.

ABD’de Büyüme Verisi Açıklanacak

ABD’de dördüncü çeyreğe ilişkin büyüme verisi açıklanacak. Beklentiler ABD ekonomisinin büyümeye devam edeceği yönünde. ABD’de bugün başlayan kapanmalar, bütçe tavanına yaklaşılması nedeniyle gerçekleşmiş olup, bu durum faiz artışlarının sonuna yaklaştığımızın sinyallerini veriyor.

Gerek Çin’in açılması gerek baz etkisi nedeniyle düşen enflasyon, talep tarafında yaşanan geri çekilmelere bağlı gelişmeler güvercin tonun sinayllerini artırıyor. Yüksek seyreden iç talep ve sıkı istihdam piyasası talep kaynaklı enflasyon düşüşünü sınırlayacak olup, enflasyonun düşüşünün ana iti gücü tedarik zinciri kaynaklı ortadan kalması olacaktır

Yurt İçinde Bilanço Sezonu Başlıyor

Önümüzdeki hafta yurt içi tarafta finansal dönem başlayacak. Konsolide olmayan finansallar en son 1 Mart’a kadar, konsolide finansallar ise 13 Mart’a kadar açıklanacak.

2022 yılındaki çeyreksel finansalların etkisi BİST100’e yukarı yönlü katalist etkisi yaratmışken, bu çeyrekte de iyi finansal beklentilerimizin olması nedeniyle finansal dönemin BİST’i yukarı yönlü anlık konjonktürde yukarı yönlü katalizör olarak etkileyebileceğini düşünüyoruz.

Kaynak: İnfo Yatırım