İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (19.05.2022)

Haftalık Gelişmeler

26 Mayıs’ta Gerçekleşecek Faiz Kararından Değişiklik Öngörmüyoruz

26 Mayıs saat 14:00’da TCMB tarafından faiz kararı açıklanacak. Mayıs ayı faiz kararından değişiklik öngörmüyoruz. ~%70’e dayanan enflasyon, gelişmiş ülkelerin sıkılaşma adımlarına devam etmesi ve geçtiğimiz ayki karar metninde verilen mesajlardan kaynaklı olarak politika faizinde değişiklik ön görmüyoruz. Karar metninde ‘liralaşma, genişleyici politikalar ve yurt dışı kaynaklı risklerin’ ön plana çıkmasını bekliyoruz.

Piyasalarda Risk İştahı Düşük Seyrediyor

Fed Başkanı Powell tarafından verilen agresif sıkılaşma mesajları, ABD Hazine Bakanı Yellen’in ‘stagflasyon’ endişelerini dile getirmesi, küresel piyasalardaki risk iştahını düşüren sebeplerden oldu. Ayrıca Rusya – Ukrayna jeopolitik gerginliğinde hala sonuca ulaşılamıyor olması da endişeleri artıran katalizörlerden. Yurt içi piyasalarda da benzer fiyatlamalar yaşanıyor. Küresel risk iştahının düşmesi, BİST100 endeksinde kar realizayonlarına neden oluyor. Dolar / TL tarafı ise yükselişindeki ikinci haftayı geçiriyor. Dolar endeksi her ne kadar geri çekilse de Türk Lirası gelişmekte olan diğer ülke para birimlerinden negatif ayrışıyor. Bu durumun nedenlerinden birinin de İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusundan kaynaklı olarak Türkiye’nin tavrı olduğunu düşünmekteyiz. Bu haftaya baktığımızda Bankacılık Endeksinin Sanayi Endeksinden pozitif ayrıştığını görüyoruz. Garanti Bankası’nın gönüllü pay alım çağrısının bitmesi ile AKBNK, YKBNK ve ISCTR’de oluşan negatif ayrışmanın kısmen de olsa kapanacağı kanaatindeyiz.

Yabancılar Hisse Satıyor

TCMB tarafından haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri açıklandı. Yabancılar geçtiğimiz hafta 766,9 milyon dolarlık hisse, 291,1 milyon dolarlık DİBS satışı gerçekleştirdi. Son iki haftaya baktığımızda yabancılar 1,0 milyar dolarlık hisse, 374 milyon dolarlık DİBS satışı gerçekleştirmiş oldu. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı da 950 milyon dolar düşüşle 214,3 milyar dolara geriledi.

Kaynak: İnfo Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!