İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (16.12.2022)

Haftalık Gelişmeler

TCMB Faiz Kararı Açıklanacak

22 Aralık Perşembe günü TCMB tarafından faiz kararı açıklanacak. Beklentimiz politika faizinin %9,00’da sabit bırakılacağı yönünde. 2022 yılında jeopolitik gerginliklerin yükselmesi sonrasında tüm dünyada enflasyonlar zirve seviyelerine yükseldi. Ülkeler enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırımına giderken, Türkiye ve Japonya gibi ülkeler de büyüme stratejisini öncelikleyerek faiz indirimlerine gitti. Eylül 2021 yılından bu yana faizler %19,00 seviyesinden 2022’ye girerken %14,00’e geriledi. Ağustos 2022’ye kadar sabit kalan faizler Kasım ayı itibariyle %9,00’a indirildi. Son TCMB karar metnine baktığımızda TCMB’nin bu ay bekle/gör politikasına geçeceğini ön görmekteyiz. Çünkü global tarafta enflasyon seviyeleri gözle görülür geri çekilmeye başlarken, yurt içinde de baz etkisi kaynaklı enflasyon tarafında geri çekilme bekleniyor. Diğer yandan metne eklenen ‘Ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar verilmiştir’ görüşü de bekle/gör politikası görüşümüzü destekliyor.

Büyüme çerçevesinde medyalarda KGF paketi gelineceğine dair haberler yer alıyor. Bu durumun etkileri ve bu ay beklentilerden iyi gelen sanayi üretiminin desteği ile son çeyrekte baskılanan büyümenin ileriki çeyreklerde sınırlanabileceğini düşünmekteyiz.

ABD Tarafında 3Ç22 Büyüme Verisi Açıklanacak

Bu hafta ABD tarafında veri gündemi yoğundu. Enflasyon tarafı %7,7 seviyesinden beklentilerin de altında %7,1 olarak açıklandı. Ardından geçen aydan itibaren güvercin tonda mesajlar veren Fed, faizlerde yavaşlayarak bu ay 50 baz puan artırdı. Faiz artırımlarına rağmen ABD tarafı üçüncü çeyrekte öncü veride büyüdü. İlk iki çeyrek küçülme açıklanmasına rağmen siyasiler bu durumu istihdamdaki iyileşmeden kaynaklı olarak kabul etmiyordu. Siyasilerin açıklamaları verilerle teyit edilirken, istihdamdaki gelişmenin aslında enflasyonist baskıyı artırdığını düşünmekteyiz. Çünkü iç talebin artması geri çekilen enflasyonu yukarı yönlü seyrini sürdürecek unsurlar arasında yer alıyor. Bu durumda da güvercin gibi gözüken Fed, benzeri bir durumda tekrar faiz artırım silahını kullanabilir ki Fed başkanı Powell’ın son açıklamalarına baktığımızda verilere göre hareket edeceğiz söylemi temkinli duruşun sürdüğü görülüyor.

Kaynak: İnfo Yatırım