İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (16.09.2022)

Haftalık Gelişmeler

Önümüzdeki Hafta ‘MERKEZ’lerin Haftası

Önümüzdeki hafta piyasaların gündeminde Merkez Bankaları olacak. Önce Fed, ardından TCMB ve BoE’nin faiz kararları açıklanacak. Yurt içi taraftan başlamak gerekirse; TCMB tarafından geçen ay piyasalarda sürpriz sayılabilecek bir faiz indirim kararı geldi ve politika faizi %14,00’ten %13,00’e çekildi. TCMB karar metnine bakıldığında ‘Küresel barış ortamı ile dezenflasyonist sürecin başlayacağının ön görülmesi ve küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olmasının önem arz ettiği, bu kapsamda politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar verildiği’ belirtilmişti. Yani genişleyici para politikaları ön plana çıkarak, diğer ülkelerin tersine enflasyon değil büyüme ekonominin temelini oluşturacak. Bu kapsamda genişleyici politikalar devam ederek resesyon korkuları konuşulmayacakken, yurt içinde enflasyonu düşürmek için uygulanan tedbirlerin yanı sıra gerek baz etkisi gerekse de yurt dışı kaynaklı gelişmeler ile enflasyonun gerilemesi beklenmekte. Ağustos’ta da aylık bazda enflasyonun düşüş eğilimine girdiği görüldü. Bugün açıklanan TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’nde ise yıl sonu enflasyon beklentisi %70,6’dan %67,73’e revize edildi. Geçen ayki metin baz alındığında ve kur tarafındaki yükseliş ile birlikte yüksek enflasyon devam ettiğinden TCMB’den önümüzdeki hafta faiz kararında değişiklik öngörmüyoruz..

75 Baz Puan Mı? 100 Baz Puan Mı?

75 Baz Puan Mı? 100 Baz Puan Mı? Piyasalar Fed’den bu sorunun cevabını arıyor. Ağustos ayında ABD tarafındaki enflasyon verilerinin beklentilerin üstünde kalmasıyla Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımına kesin gözüyle bakılmakla birlikte 100 baz puanlık faiz artışı da konuşulmaya başlandı. Nisan ayında geri çekilen ABD enflasyon verisi sonrasında tüm gözler Eylül’e çevrilmiş ve o dönemde Fed’in agresifliğine son verebileceği konuşulmuştu. Ancak tabiri caizse evdeki hesabın çarşıya uymaması ve yüksek enflasyon seviyelerinin devam etmesiyle Fed tarafından agresif faiz artırımları gözlendi. Enflasyonun kontrol altına  alınması adına tüm araçların kullanılacağı sinyalleri fazlasıyla arttı. Fed’in şahin tutumunun devam etmesiyle ABD kanadı büyümeyi ikinci plana attı diyebiliriz. Çünkü enflasyonist risklerin artışı ve dolar endeksinin yukarı yönlü seyri ile birlikte agresif faiz artışları, 2022’de devam edecek gibi gözüküyor. Olası faiz artırımında dolara olan talebin artmasını ve yapılacak çıklamalar ile birlikte şahin tutumun devam ederek faiz artırım sinyallerinin verilmesi durumunda kısa vadede global tarafta baskı oluşabileceğini düşünüyoruz.

Ertelenen BoE Faiz Kararı 22 Eylül’de

Kraliçe Elizabeth’in vefatının ardından 15 Eylül’de yapılması planlanan BoE faiz kararı 22 Eylül’e ertelendi. Gelişmiş ülkeler arasında faizi ilk artıran Merkez Bankası olan BoE’nin yüksek enflasyon ortamında faizlerdeki artışı devam ettirmesi bekleniyor. Ayrıca BoJ’da haftaya faiz açıklayacak Merkez Bankaları arasında.

Kaynak: İnfo Yatırım