İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (15.01.2023)

Haftalık Gelişmeler

Gözler Merkeze Çevrildi

TCMB tarafından Perşembe günü faiz kararı açıklanacak. 2022 yılında büyüme odaklı strateji çerçevesinde yıla %14,00 ile başlanan politika faizinde Ağustos ayına kadar değişiklik yapılmaması sonrasında, faiz Kasım ayında %9,00 seviyesine çekilmişti. Kasım ayındaki karar metninde ‘faiz indirim döngüsünün sonuna gelindiğine’ dair mesajlar ardından Aralık ayında TCMB faizi değiştirmedi.

Beklentimiz bu ay da TCMB’nin bekle/gör politikasında kalarak faizleri değiştirmeyeceği yönünde. Aralık ayında baz etkisi kaynaklı olarak 2022 yılını %64,3 ile bitiren enflasyon verisi ve Ocak’taki baz etkiden kaynaklı olarak da bu durumun devam edeceği görüşümüz ile faizlerde değişiklik ön görmüyoruz. TCMB’nin karar metinlerinde özellikle vurguladığı dezenflasyon sürecinin anlık konjonktürde başlaması ve global tarafa bağlı olarak düşen enflasyonlar neticesinde gelişmiş ülke merkez bankalarında genişleyici politikalara geçme ihtimalinin yüksek olmasının ardından Merkez’in bu ay faizi sabit tutacağını düşünüyoruz.

Sanayi Üretimi, Eylül ayındaki düşüş sonrası Ekim ayında yönünü tekrar yukarı çevirmişti. Son gelen Kasım verisi yıllık bazda -1,3% ve aylık bazda ise -1,1% ile düşüş yaşarken, Ekim verisi ise 2,5% seviyesinden 3,2% seviyesine revize edildi. Özellikle 2022 yılında öne çekilen tüketim harcamalarının, büyümeye sağladığı pozitif katkının etkisi azalırken; yeni KGF paketinin ise zamanlama açısından büyümeyi destekleyici olması pozitif. Büyüme odaklı strateji kapsamında faizler tarafında genişleyici politikaların devamını bekliyoruz.

Euro bölgesinde de önümüzdeki hafta enflasyon verileri açıklanacak. Enflasyonun kontrol altına alınmadığı Euro Bölgesi’ndeki veri, ilerde gerçekleşecek ECB faiz kararı için de önem arz edecek. Öyle ki ECB’den enflasyonun kontrol altına alınması için agresifliğini sürdürmesi bekleniyor.

Kaynak: İnfo Yatırım