İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (14.10.2022)

Haftalık Gelişmeler

İçi Piyasalar TCMB Faiz Kararına Odaklanacak

 Yurt içinde 20 Ekim 2022 tarihinde saat 14:00’da TCMB faiz kararı açıklanacak. Ekim ayına ilişkin faiz kararından 100 baz puanlık indirim yani politika faizinin %12’den %11’e düşürülmesini bekliyoruz. İndirim beklememizin sebepleri ise geçtiğimiz faiz karar metninde yer alan sanayi üretimindeki yavaşlamanın büyümeye olumsuzluk etki etmesi ile politika faizinde indirime gidilmesi ve politikacılar tarafından heteredoks görüşün devam deceğine yönelik açıklamalar.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Sanayi Üretim Endeksi’nin de sınırlı yükseliş kaydetmesi ile birlikte karar metnini bağdaştırırsak 100 baz puanlık faiz indirim ihtimalinin arttığını düşünüyoruz. Ayrıca geçtiğimiz raporlarda faizde değişiklik görmediğimizi belirtmemizin ardından yapılan açıklamalarla yıl sonunda politika faizinin tek hanelere inmesini beklemekteyiz. Politika faizindeki olası indirime ek, dolar endeksinin de yukarı yönlü seyrini göz önüne alırsak kur tarafında kismi yükseliş izleyebiliriz.

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Verisi Açıklanacak

ABD tarafındaki enflasyon verisinin beklentilerin üstünde gelmesi sonrasında, bu hafta global piyasalar Euro Bölgesi enflasyon verisine odaklanacak. ABD verisi sonrasında yıl sonuna kadar 150 baz puanlık faiz artırımları da konuşulmaya başlandı ve anketlerde bu durum %60’ın üstüne çıktı. İyi algılanan durum ise ABD’nin çekirdek enflasyonundaki yükselişin en tepeye geldiği görüşü oldu. Bu kapsamda da dün ABD piyasaları yukarı yönlü hareket etti.

Piyasalar ECB’nin faiz politikasındaki yönü ile ilgili mesajlar aranacak. Euro tarafının bu denli değer kaybettiği bir ortamda ECB’nin faiz artırımına kesin gözüyle bakılıyor. Enerji krizinin Avrupa’da resesyonu tetiklemesi, riskli varlıklardan çıkışları hızlandırırken, Almanya enflasyonunun 70 yılın en yükseği ile çift hanelere çıkması piyasaları tedirgin eden unsurlardan. Enerji krizinden en çok etkilenmesi beklenen ülkelerden olan Almanya kanadı, AB’nin Rusya’ya yapılan yaptırımları ile gaz tedarikinde sıkıntı yaşayacağa benziyor. Bu durumda sanayi tarafındaki durağanlık beklentisi de resesyonu tetikliyor. Son IMF raporunda Avrupa tarafında resesyon endişelerinin ayakta olduğu yorumu yapılmıştı.

Kaynak: İnfo Yatırım