İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (27.04.2012)

İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (27.04.2012)

İMKB`de bugün genelde alıcılı bir seyir yaşandı. Euro bölgesinde yaşanan sorunların olumsuz etkilerinin sürdüğü görülse de, FED toplantısı sonrası yapılan açıklamalarda faizlerin uzun bir süre daha düşük tutulacağının, ekonomiyi desteklemek için gerekirse üçüncü niceliksel gevşemeye gidilebileceğinin ifade edilmesinin, ABD`de iyi gelen bilançoların yurtdışı borsalarda neden olduğu yükselişlerin İMKB üzerinde olumlu etkileri takip edildi. Uluslararası reyting şirketlerinden Fitch Analisti Parker`ın Türkiye ekonomisinde düzelme sürecinin başladığı, yumuşak iniş ve düşük cari açığın not artırımına neden olabileceğine yönelik açıklamalarının da bugün İMKB üzerinde olumlu etkileri gözlendi. Çarşamba gününü 59940 seviyesinde kapatan, bugün etkili olan alışlarla teknik açıdan önemli bir referans noktası olarak izlediğimiz 60000 seviyesinin yeniden üzerine çıkarak, gün içinde 60692 seviyesine kadar yükselen İMKB-100 endeksi günü, 60677 seviyesinde, bir önceki güne göre, %1.23 oranında değer artışı ile tamamladı.

İMKB`de yarın da ağırlıklı olarak dışarıdaki gelişmelere paralel hareketlerin sürmesini beklemekteyiz. Özellikle borsalarda son dönemde satış baskısının artmasına neden olan Euro bölgesine ilişkin negatif haberlerin, İtalya, İspanya, Portekiz, Fransa`da yaşanan sıkıntıların, ekonomik sorunların sürdüğü bir dönemde Avrupa tarafında siyasi sorunların da ortaya çıkmaya başlamış olmasının, global ekonomiye ilişkin artan resesyon kaygılarının olumsuz etkilerinin süreceği, endekslerde yukarı hareketleri sınırlamaya devam edeceği düşünülmektedir. Ayrıca Euro bölgesinde yaşanan sıkıntıların ülke reytingleri ile ilgili ortaya çıkardığı tedirginliklerin de borsalar üzerindeki olumsuz etkilerinin sürmesi beklenmektedir. Borç krizinden önemli ölçüde etkilenen İtalya, İspanya, Portekiz, Fransa gibi ülkelerin önümüzdeki süreçte mevcut kredi notu seviyelerini koruyamayacaklarına, not indirimleri ile karşılaşabileceklerine ilişkin beklentilerin son dönemde yeniden güçlenmeye başladığı gözlenmektedir.

ABD`de yarın açıklanacak ilk çeyrek büyüme verileri ile Nisan ayı Michigan Üniversitesi tüketici güveni verileri de piyasalar için önemli olacaktır. ABD ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde %2.50 dolayında büyüme göstereceği tahmin edilmektedir. Beklentilerden çok farklı gelmediği sürece büyüme verilerinin etkilerinin sınırlı kalacağı söylenebilir.

İçeride ise geçen hafta başından beri açıklanan yılın ilk çeyreğine ilişkin bilançolar İMKB`yi etkileyecek gözükmektedir. Özellikle Mayıs ayı başından itibaren açıklanacak banka bilançolarının İMKB üzerinde önemli etkilerinin olacağı düşünülmektedir. Gelen hafta açıklanacak Nisan ayı enflasyon verileri de piyasalarda önemsenmektedir.

İMKB`de yarın önemli direnç noktaları olarak 61100, 61400 ve 61700 seviyeleri takip edilebilir. 61700 seviyesi aynı zamanda ana direnç noktası olarak önemini korumaktadır.

Endeksin yarınki ilk önemli destek noktası ise 60000 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 59500, 59000 ve 58700 seviyelerine denk gelmektedir.

Kaynak: www.tebyatirim.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir