İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (25.04.2012)

İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (25.04.2012)

Geçen haftayı %0.76 oranında değer kaybıyla 60122 seviyesinde kapatan İMKB, bayram tatili sonrasında yeni haftaya da satıcılı bir başlangıç yaptı. Fransa`da Cumhurbaşkanlığı için yapılan ilk tur oylamada aşırı milliyetçi adayın oylarında yaşanan sürpriz artışın ve Hollanda`da koalisyon ortaklarının tasarruf tedbirleri konusunda anlaşamamalarının, ülkenin erken seçim sürecine girmesinin Euro bölgesine ilişkin kaygıları daha da artırmasının yurtdışı borsalarda hafta başında neden olduğu sert düşüşlerin İMKB üzerinde olumsuz etkileri gözlendi. Gün içinde yoğunlaşan satışlarla teknik açıdan önemli bir referans noktası olarak izlediğimiz 60000 seviyesindeki ana destek noktasının altına inen İMKB-100 endeksinin, 59376 seviyesine kadar gerilediği takip edildi. Bu seviyeden gelen alışlar endeksin günü, 60000 seviyesinin altında, 59706 seviyesinde, Cuma gününe göre, %0.69 oranında değer kaybı ile kapamasını sağladı.

Global tarafta piyasalara yarın Euro bölgesine ilişkin gelişmelerin yanında, ABD Merkez Bankası`nın (FED) faiz toplantısına ilişkin beklentilerin yön vereceği düşünülmektedir. Özellikle borsalar üzerinde satışların son dönemde artmasına neden olan global ekonomiye ilişkin zayıf gelen verilerin, Euro bölgesinde yaşanan sorunların, İtalya, İspanya, Portekiz`le ilgili sıkıntıların, artan resesyon kaygılarının, ekonomik sıkıntıların sürdüğü bir dönemde Avrupa tarafında siyasi sorunların da ortaya çıkmaya başlamış olmasının olumsuz etkilerinin sürdüğü görülebilir. Euro bölgesinde yaşanan sıkıntıların ülke reytingleri ile ilgili ortaya çıkardığı tedirginliklerin de borsalar üzerindeki olumsuz etkilerinin sürmesi beklenebilir.

FED`in sonuçları TSİ ile yarın 19.30`da açıklanacak toplantısında %0.00-%0.25 bandında olan gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Daha çok toplantı sonrası yapılacak açıklamalarda ABD ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerin, FED`in önümüzdeki dönemdeki para politikasıyla ilgili, özellikle üçüncü niceliksel gevşemeye ilişkin verilecek mesajların piyasalar üzerinde önemli etkilerinin olacağı söylenebilir. Euro bölgesine ilişkin kaygıların arttığı bir dönemde üçüncü niceliksel gevşemeye gidilebileceğine yönelik verilecek mesajların piyasalara yansımasının olumlu olacağı, son dönemde artan satış baskısının durulmasına yardımcı olacağı düşünülebilir.

İçeride ise geçen hafta Salı günü Türk Telekom ile açıklanmaya başlanan yılın ilk çeyreği ilgili bilançolara ilişkin beklentilerin İMKB üzerinde etkili olacak gözükmektedir. Özellikle bankacılık sektörüne ilişkin yarından itibaren açıklanmaya başlanacak bilançoların İMKB üzerinde önemli etkilerinin olması beklenebilir. Yarın Garanti Bankası`nın yılın ilk çeyreğine ilişkin sonuçlarını açıklaması beklenmektedir. Suriye`deki olayların da içeride piyasalar üzerinde etkilerinin sürmesini beklemekteyiz.

Teknik olarak bakıldığında endeksin yarınki ilk önemli destek noktası 59500 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 59000, 58700 ve 58400 seviyelerindedir.

Endeksin 60000 seviyesinin üzerinde, ilk önemli direnç noktası ise 60600 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 61100, 61400 ve 61700 seviyelerindedir.

Kaynak: www.tebyatirim.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir