İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (19.04.2012)

İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (19.04.2012)

İMKB`de bugün güne alıcılı bir başlangıç yaşandı. Günün ilk yarısında genelde alıcılı bir seyir gözlendi. Ancak Euro bölgesinde yaşanan sorunların, özellikle İtalya, İspanya, Portekiz`le ilgili sıkıntıların, global tarafta son dönemde artan resesyon kaygılarının yurtdışı borsalardaki olumsuz etkilerinin, Suriye`deki olayların ortaya çıkardığı tedirginliklerin İMKB`de yukarı hareketi sınırladığı, günün ikinci yarısında piyasanın satışa dönmesine neden olduğu takip edildi. Salı gününü 60652 seviyesinde kapatan, bugün güne başlarken etkili olan alışlarla günün ilk yarısında 61245 seviyesine kadar yükselen, bu seviyeden gelen satışlarla gün içinde 60000 seviyesindeki ana destek noktasının altına inerek, 59985 seviyesine kadar gerileyen İMKB-100 endeksi günü, 60131 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.86 oranında değer kaybı ile tamamladı.

İMKB üzerinde yarın da ağırlıklı olarak dışarıdaki gelişmelerin etkili olacağını düşünmekteyiz. Borsalardaki hareketlerin yanında, Euro bölgesindeki gelişmelerin, ABD`de açıklanacak bilançoların İMKB üzerinde etkilerinin sürmesi beklenebilir. Özellikle geçen hafta başından beri piyasaları olumsuz etkileyen ABD ve Çin ekonomilerine ilişkin zayıf gelen verilerin, Euro bölgesinde yaşanan sorunların, İtalya, İspanya, Portekiz`le ilgili sıkıntıların, global tarafta yeniden artmaya başlayan resesyon kaygılarının olumsuz etkilerinin sürmesi beklenebilir.

ABD`de yarın açıklanacak bilançolardan Bank of America, Morgan Stanley, Nokia ve Microsoft`un ilk çeyrek sonuçları önemli olacaktır. Bank of America`nın yılın ilk çeyreğinde hisse başına 0.13 dolar, Morgan Stanley`nin 0.45 dolar kar edeceği tahmin edilmektedir. General Electric ve McDonalds`ın Cuma günkü sonuçları da piyasalarda yakından takip edilecektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi global ekonomiye ilişkin resesyon kaygılarının yeniden artmaya başladığı bir dönemde, ABD`de beklentilerden zayıf gelecek bilançolar borsalarda yeni bir satış dalgasının yaşanmasına neden olabilecek önemli faktörler arasında düşünülmektedir. Beklentilerden iyi bilançoların ise borsalarda olumlu etkilerinin olacağı, son dönemde oluşan satış baskısının durulmasına yardımcı olacağı söylenebilir. ABD`de yarın açıklanacak haftalık işsizlik başvuruları verileri ile Mart ayı ikinci el konut satışları verileri de piyasalarda önemsenmektedir.

Geçen hafta başından bu yana içeride piyasaları olumsuz etkileyen Suriye`deki olayların da İMKB üzerinde etkilerinin sürmesini beklemekteyiz. BM`nin barış planı geçen hafta uygulamaya girmesine rağmen, Suriye`de çatışmaların sürüyor olması, Türkiye sınırındaki hareketlilik tedirginliklerin devam etmesine neden olmaktadır. BM`nin barış planının başarısız olmasının, Türkiye`nin bölgedeki olayların daha da içine girmesine neden olabilecek gelişmelerin Suriye konusunun İMKB üzerinde baskısının daha da artmasına neden olacağı söylenebilir.

Salı günü Türk Telekom ile açıklanmaya başlanan yılın ilk çeyreği ilgili bilançolara ilişkin beklentilerin de İMKB üzerinde etkili olmaya başlayacağını düşünmekteyiz. Özellikle bankacılık sektörüne ilişkin 25 Nisan`dan itibaren açıklanmaya başlanacak bilançoların İMKB üzerinde önemli etkilerinin olduğu görülebilir.

Teknik açıdan bakıldığında endeksin yarınki ilk önemli destek noktası 60000 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 59500, 59000 ve 58700 seviyelerindedir.

Endeksin yarınki ilk önemli direnç noktası ise 60600 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 61100, 61400 ve 61700 seviyelerindedir. 61700 seviyesi aynı zamanda ana direnç noktası olarak ön plana çıkmaktadır.

Kaynak: www.tebyatirim.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir