İMKB Yorumu – TEB Yatırım – (18.04.2012)

İMKB Yorumu – TEB Yatırım – (18.04.2012)

Haftaya satış ağırlıklı başlayan, ABD ve Çin ekonomilerine ilişkin zayıf gelen verilerin, Euro bölgesinde yaşanan sorunların, özellikle İtalya, İspanya, Portekiz`le ilgili sıkıntıların gündemde yeniden ön plana gelmeye başlamasının, global tarafta yeniden artmaya başlayan resesyon kaygılarının yurtdışı borsalarda neden olduğu düşüşlerin, Suriye`deki olayların ortaya çıkardığı tedirginliklerin olumsuz etkilerini gördüğümüz İMKB`de, bugün daha çok tepki niteliğindeki alışlar etkili oldu. Almanya`nın beklentilerden iyi gelen Zew beklenti endeksi verilerinin yanında, ABD`de yılın ilk çeyreğine ilişkin iyi gelen bilançoların yurtdışı borsalarda sağladığı toparlanmaların İMKB tarafında olumlu etkileri gözlendi. Pazartesi gününü 60478 seviyesinde kapatan, bugün etkili olan alışlarla gün içinde 61166 seviyesine kadar yükselen İMKB-100 endeksi günü, 60652 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.29 oranında değer artışı ile tamamladı.

İMKB üzerinde yarın ağırlıklı olarak Merkez Bankası`nın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının etkili olmasını beklemekteyiz. PPK`nın yarınki toplantısında normal şartlarda gösterge faizlerde ve bankaların munzam karşılıklarında bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Şubat ayınki toplantıda olduğu gibi TCMB`nin faiz koridorunda yeni bir daraltma eğilimine gidilebileceği düşünülmekle birlikte, global taraftaki son gelişmelerin bu yöndeki beklentileri de zayıflattığı gözlenmektedir. Faiz koridorunda olası bir ayarlamanın alternatif piyasalarda özellikle kurlarda ve faizlerde neden olacağı hareketlerin İMKB üzerinde önemli etkilerinin olacağı düşünülmektedir. Bugün Türk Telekom ile açıklanmaya başlayan yılın ilk çeyreğine ilgili bilançolara ilişkin beklentilerin de İMKB üzerinde etkili olmaya başlayacağını düşünmekteyiz.

Dışarıda ise borsalardaki hareketlerin yanında, Euro bölgesindeki gelişmelerin, ABD`de açıklanacak bilançoların İMKB üzerinde etkilerinin süreceği söylenebilir. Geçen hafta başından beri piyasaları olumsuz etkileyen ABD ve Çin ekonomilerine ilişkin zayıf gelen verilerin, Euro bölgesinde yaşanan sorunların, özellikle İtalya, İspanya, Portekiz`le ilgili sıkıntıların gündemde ön plana gelmeye başlamasının, global tarafta yeniden artmaya başlayan resesyon kaygılarının olumsuz etkilerinin sürdüğü görülebilir.

ABD`de yarın açıklanacak bilançolardan hisse başına 0.52 dolar kar açıklaması beklenen eBay`in ilk çeyrek sonuçları önemli olacaktır. Morgan Stanley ve Microsoft`un Perşembe günkü, General Electric ve McDonalds`ın Cuma günkü sonuçları da piyasalarda yakından takip edilecektir.

Teknik olarak bakıldığında endeksin yarınki önemli direnç noktaları yine 61100, 61400 ve 61700 seviyelerindedir. Özellikle 61700 seviyesini ana direnç noktası olarak izlemekteyiz.

Endeksin yarınki önemli destek noktaları ise 60400, 60000 ve 59500 seviyelerindedir.

Kaynak: tebyatirim.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir