İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (16.05.2012)

İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (16.05.2012)

İMKB üzerinde satış baskısı bugün de devam etti. Euro bölgesine ilişkin kaygıların, özellikle Yunanistan`da genel seçimler sonrası ortaya çıkan belirsizliklerin, İspanya, İtalya, Portekiz`le ilgili negatif haberlerin, global ekonomiye ilişkin resesyon kaygılarının, yurtdışı borsalardaki düşüşlerin İMKB üzerinde olumsuz etkilerinin sürdüğü görüldü. Özellikle Yunanistan`da hükümet kurma çalışmalarında uzlaşma sağlanamamasının, yeni bir seçime gidilebileceğine ilişkin haberlerin gün içinde borsalar üzerinde satışların yoğunlaşmasına neden olduğu takip edildi. Pazartesi gününü teknik açıdan önemli bir referans noktası olarak izlediğimiz ana destek noktası konumunda bulunan 58000 seviyesinin altında, 57853 seviyesinde kapatan, bugün etkili olan satışlarla gün içinde 57090 seviyesine kadar gerileyen İMKB-100 endeksi günü, 57453 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.69 oranında değer kaybı ile tamamladı.

İMKB`de dışarıya paralel hareketlerin yarın da sürmesini beklemekteyiz. Borsalardaki hareketlerle birlikte, ABD ve Avrupa tarafındaki haber akışının İMKB üzerinde etkilerinin süreceği söylenebilir. Özellikle Yunanistan`da genel seçimler sonrası artan belirsizliklerin, yeni bir seçim sürecine girilmiş olmasının, İspanya, İtalya, Portekiz gibi Euro bölgesi ülkelerinde yaşanan sorunların, İspanya`da bankacılık sektöründeki sıkıntıların, global ekonomiye ilişkin artan resesyon kaygılarının piyasalar üzerinde son dönemde gözlenen olumsuz etkilerinin sürdüğü, endekslerde yukarı hareketleri sınırlamaya devam ettiği takip edilebilir. Ancak son iki haftadır yaşanan satışlarla teknik göstergelerin aşırı satım bölgesine gerilemiş olması, endekslerde tepki niteliğinde yeni yukarı hareketlerin oluşabileceğini göstermektedir.

ABD yarın açıklanacak Nisan ayı konut başlangıçları ve sanayi üretimi verileri piyasalarda önemsenmektedir. Avrupa tarafında ise yarın açıklanacak verilerden Euro bölgesine ilişkin Nisan ayı TÜFE verileri önemli olacaktır. Almanya ve Fransa`nın yarın düzenleyecekleri borçlanma ihaleleri de yakından takip edilecektir. Euro bölgesine ilişkin kaygıların arttığı bir dönemde piyasaların AB tarafındaki borçlanma ihallerine daha duyarlı olduğu gözlenmektedir.

FED`in 19 Haziran`daki toplantısına ilişkin beklentilerin de piyasalar üzerinde etkili olmaya başladığı görülebilir. Avrupa tarafında ekonomilerde stresin yeniden artmaya başlamış olmasının, global ekonomiye ilişkin resesyon beklentilerinin FED`in üçüncü bir niceliksel gevşemeye gidebileceğine ilişkin beklentilerin yeniden güçlenmeye başlamasına neden olduğu takip edilmektedir.

Teknik açıdan bakıldığında endeksin yarınki ilk önemli destek noktası 56900 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 56500, 56300 ve 55800 seviyelerindedir.

Endeksin yarınki ilk önemli direnç noktası 58000 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 58400, 58800 ve 59100 seviyelerine denk gelmektedir.

Kaynak: tebyatirim.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir