İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (15.05.2012)

İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (15.05.2012)

Geçen haftayı haftalık bazda %0.24 oranında değer kaybı ile 58872 seviyesinde İMKB`de, yeni haftaya da satış ağırlıklı bir başlangıç yaşandı. Euro bölgesine ilişkin kaygıların, özellikle Yunanistan`da genel seçimler sonrası ortaya çıkan belirsizliklerin, İspanya, İtalya, Portekiz`le ilgili negatif haberlerin, global ekonomiye ilişkin resesyon kaygılarının haftaya başlarken yurtdışı borsalarda neden olduğu düşüşlerin İMKB`yi olumsuz etkilediği takip edildi. Gün içinde 58000 seviyesindeki ana destek noktasının altına inerek, 57779 seviyesine kadar gerilen İMKB-100 endeksi günü, 58000 seviyesinin hafif altında, 57853 seviyesinde, Cuma gününe göre, %1.73 oranında değer kaybı ile tamamladı.

Yurtiçi taraftaki zayıf gündem nedeniyle İMKB`de dışarıdaki gelişmelere paralel hareketler yarın da sürecek gözükmektedir. Yılın ilk çeyreğine ilişkin açıklanan bilançoların da İMKB tarafında etkili olacağını düşünmekle birlikte, endeks üzerinde ağırlığı yüksek bankacılık sektörü bilançolarının önemli bir kısmının gelmiş olmasından dolayı, bundan sonra gelecek bilançoların piyasa üzerinde etkilerinin daha sınırlı kalmasını beklemekteyiz.

Euro bölgesine ilişkin yarın açıklanacak ilk çeyrek büyüme verileri ile Almanya`nın Zew beklenti endeksi verileri de piyasalar için önemli olacaktır. ABD tarafında ise yarın açıklanacak verilerden Nisan ayı TÜFE ve perakende satışlar verileri ile Çarşamba günü açıklanacak Nisan ayı konut başlangıçları ve sanayi üretimi verileri piyasalarda önemsenmektedir.

Yunanistan`ın yarın düzenleyeceği borçlanma ihalesi de yakından takip edecektir. Hükümet kurma çalışmalarında sorunların sürdüğü, Yunanista`nın Euro`dan çıkma ihtimalinin tartışıldığı bir dönemde yarınki ihalede oluşacak talep piyasalarda yakından izlenecektir. İhaleye katılımın zayıf olmasının, faizlerde beklentilerin üzerinde yaşanacak bir artışın piyasalarda yeni bir satış dalgasının yaşanmasına neden olduğu görülebilir.

Ayrıca FED`in 19 Haziran`daki toplantısına ilişkin beklentilerin de piyasalar üzerinde önemli etkilerinin olacağı düşünülmektedir. Avrupa tarafında ekonomilerde stresin yeniden artmaya başlamış olması, global ekonomiye ilişkin resesyon beklentileri FED`in üçüncü bir niceliksel gevşemeye gidebileceğine ilişkin beklentilerin yeniden güçlenmeye başlamasına neden olduğu gözlenmektedir.

Teknik açıdan bakıldığında endeksin 58000 seviyesinin altında, yarınki ilk önemli destek noktası 57600 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 57300, 56900 ve 56500 seviyelerindedir.

Endeksin yarınki ilk önemli direnç noktası 58400 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 58800, 59100 ve 59600 seviyelerine denk gelmektedir.

Kaynak: tebyatirim.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir