İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (13.04.2012)

İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (13.04.2012)

Geçen hafta ortasından beri satış baskısı altında olan, haftanın ilk yarısında 60000 seviyesindeki ana destek noktasının altına inerek, 59388 seviyesine kadar gerileyen İMKB`de, hafta ortasında etkili olan tepki niteliğindeki alışların, bugün de sürdüğü gözlendi. ABD ve Çin ekonomilerine ilişkin zayıf gelen verilerin, Euro bölgesinde yaşanan sorunların global tarafta resesyon kaygılarını yeniden artırmaya başlamasının, Suriye`deki olayların ortaya çıkardığı tedirginliklerin sürdüğü gözlense de, yurtdışı borsalarda iki gündür gözlenen toparlanmaların, ham petrol fiyatlarında son günlerde yaşanan gevşemenin, haftaya yükselişle başlayan İtalya ve İspanya`nın tahvil faizlerindeki gerilemenin, ECB`nin tahvil alımlarına yeniden başlayacağına ilişkin çıkan haberlerin İMKB tarafında olumlu etkileri gözlendi. Çarşamba gününü 60000 seviyesinin üzerinde, 60709 seviyesinde kapatan, bugün etkili olan alışlarla gün içinde 61007 seviyesine kadar yükselen İMKB-100 endeksi günü, 60890 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.30 oranında değer artışı ile tamamladı.

Global tarafta yarın borsalardaki hareketlerin, ham petrol fiyatlarının seyrinin, Euro bölgesiyle ilgili haberlerin yanında, ABD`de açıklanacak bilançolar takip edilecektir. ABD`de yarın açıklanacak bilançolardan JP Morgan Chase ve Wells Fargo`nun sonuçları önemli olacaktır. Yılın ilk çeyreğinde JP Morgan Chase`in hisse başına 1.17 dolar, Wells Fargo`nun 0.73 dolar kar edeceği tahmin edilmektedir. ABD ve Çin ekonomisine ilişkin zayıf veri akışının, Euro bölgesindeki sorunların global ekonomiye ilişkin resesyon kaygılarının yeniden artırmaya başladığı bir dönemde, ABD`de beklentilerden zayıf gelecek bilançoların borsalarda yeni bir satış dalgasının yaşanmasına neden olabileceği düşünülmektedir. Beklentilerden iyi bilançoların ise borsalarda hafta ortasından beri gözlenen tepki hareketlerini destekleyeceği söylenebilir.

ABD`de yarın açıklanacak Mart ayı ÜFE verileri ile Michigan Üniversitesi tüketici güveni verileri de önemli olacaktır. Avrupa tarafında ise yarın Mart ayına ilişkin enflasyon verileri izlenecektir.

Suriye`deki olayların da İMKB üzerinde geçen hafta ortasından beri gözlenen etkilerinin sürmesi beklenmekte, BM`nin barış planı uygulamaya girmesine rağmen, Suriye`de çatışmaların sürüyor olmasının, Türkiye sınırında hafta başından beri daha da artan hareketliliğin tedirginliklerin devam etmesine neden olduğu gözlenmektedir.

Teknik açıdan bakıldığında ise endeksin yarınki ilk önemli destek noktası 60400 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 60000, 59500 ve 59000 seviyelerindedir.

Endeksin yarınki ilk önemli direnç noktası ise 61100 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 61400, 61700 ve 62000 seviyelerindedir.

Kaynak: www.tebyatirim.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir