İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (10.05.2012)

İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (10.05.2012)

İMKB`de bugün yurtdışı borsalardaki hareketlere paralel, genelde durgun-satıcılı bir seyir takip edildi. Euro bölgesine ilişkin olumsuz haber akışının, özellikle Yunanistan ve Fransa`da geçen hafta Pazar günü yapılan seçimlerde ortaya çıkan sonuçların yarattığı belirsizliklerin, Yunanistan`daki sıkıntıların gündemde yeniden ön plana gelmeye başlamış olmasının, İspanya`da 10 yıllık tahvil faizlerinin kritik bir nokta olarak görülen %6.00 sınırına yükselmesinin piyasalar üzerinde olumsuz etkilerinin sürdüğü, endekslerde yukarı hareketleri sınırlamaya devam ettiği gözlendi. Salı gününü 58749 seviyesinde kapatan, bugün 58082-58973 bandında hareket eden İMKB-100 endeksi günü, 58092 seviyesinde, bir önceki güne göre, %1.12 oranında değer kaybı ile tamamladı.

Gündeme bakıldığında yarın da piyasaları ağırlıklı olarak Avrupa tarafındaki haber akışı etkileyecek gözükmektedir. Özellikle İspanya, İtalya, Portekiz, Fransa gibi Euro bölgesi ülkelerde yaşanan sorunların, Pazar günü yapılan seçimler sonrasında Yunanistan`daki sıkıntıların gündemde yeniden ön plana gelmeye başlamış olmasının, İspanya`da yükselen faizlerin, global ekonomiye ilişkin artan resesyon kaygılarının piyasalar üzerinde son dönemde gözlenen olumsuz etkilerinin sürmesi beklenmektedir.

İngiltere Merkez Bankası`nın (BOE) yarın açıklanacak faiz kararı da piyasalarda önemsenmektedir. BOE`nin yarınki toplantısında gösterge faizlerde ve varlık alım programında bir değişikliğe gidilmeyeceği tahmin edilmektedir. Süpriz bir karar çıkmadığı sürece BOE`nin faiz kararının piyasalara etkilerinin sınırlı kalması beklenmelidir. ABD`de yarın açıklanacak 5 bin dolayında artış göstermesi beklenen haftalık işsizlik başvuruları ile Mart ayı dış ticaret dengesi verileri de yakından takip edilecektir. Yunanistan, İngiltere, İtalya ve Fransa`nın yarın açıklanacak Mart ayı sanayi üretimi verileri de önemli olacaktır.

Yurtiçi tarafta ise yılın ilk çeyreğine ilişkin açıklanan bilançolar ile Cuma günü açıklanacak Mart ayı cari işlemler dengesi verilerine ilişkin beklentilerin İMKB üzerinde etkili olacağını düşünmekteyiz. Mart ayında cari işlemler dengesinin 6.0 milyar dolar civarında açık vermesi beklenmektedir.

Teknik açıdan bakıldığında endeksin yarınki ilk önemli destek noktası 58000 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 57600, 57300 ve 56900 seviyelerindedir.

Endeksin yarınki ilk önemli direnç noktası 58800 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 59100, 59600 ve 60000 seviyelerindedir.

Kaynak: tebyatirim.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir