İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (09.05.2012)

İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (09.05.2012)

Haftaya satış ağırlıklı başlayan, özellikle Fransa ve Yunanistan`da Pazar günü yapılan seçimlerde ortaya çıkan sonuçların Avrupa`da ekonomik krizin derinleşmesine neden olabileceğine ilişkin kaygıların haftaya başlarken yurtdışı borsalarda neden olduğu sert düşüşlerin olumsuz etkilerini gördüğümüz İMKB`de, bugün daha çok tepki niteliğinde alışlar etkili oldu. Euro bölgesine ilişkin olumsuz haber akışının baskısının sürdüğü gözlense de, Mart ayına ilişkin beklentilerden iyi gelen sanayi üretimi verilerinin İMKB tarafında olumlu etkileri görüldü. Ancak gün sonuna doğru gelen satışlar İMKB`nin günü düşüşle kapamasına neden oldu. Pazartesi gününü 58809 seviyesinde kapatan, bugün etkili olan alışlarla gün içinde 59325 seviyesine kadar yükselen İMKB-100 endeksi, bu seviyeden gelen satışlarla günü, 58749 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.10 oranında değer kaybı ile tamamladı.

Piyasalara yarın da ağırlıklı olarak Avrupa tarafındaki haber akışının yön vereceğini düşünmekteyiz. Euro bölgesine ilişkin kaygıların, İtalya, İspanya, Portekiz, Fransa gibi ülkelerde yaşanan sorunların, Yunanistan`daki sıkıntıların gündemde yeniden ön plana gelmeye başlamış olmasının, Avrupa ülkelerinde siyasi sorunların da belirginleşmeye başlamasının, global ekonomiye ilişkin artan resesyon kaygılarının olumsuz etkilerinin sürmesi beklenmekle birlikte, borsalar üzerinde son dönemde yaşanan satışlar bu gelişmelerin kısa vade için fiyatlara önemli ölçüde yansıtıldığını göstermektedir.

İngiltere Merkez Bankası`nın (BOE) Perşembe günü açıklanacak faiz kararı da piyasalar için önemli olacaktır. BOE`nin Perşembe günkü toplantısında gösterge faizlerde ve varlık alım programında bir değişikliğe gidilmeyeceği tahmin edilmektedir. Süpriz bir karar çıkmadığı sürece BOE`nin faiz kararının piyasalara etkilerinin sınırlı kalması beklenmektedir.

Çin Merkez Bankası`nın ekonomiyi desteklemek için gösterge faizlerde ya da bankaların zorunlu karşılık oranlarında yeni bir indirime gidebileceğine ilişkin beklentilerin de sürdüğü takip edilmektedir. Bu yönde alınacak bir karar borsalarda son dönemde yaşanan satışların durulmasına yardımcı olacak önemli faktörler arasında düşünülmektedir.

İçeride ise yılın ilk çeyreğine ilişkin açıklanan bilançolar ile Cuma günü açıklanacak cari işlemler dengesi verilerinin İMKB`yi etkileyeceği söylenebilir.

Teknik olarak bakıldığında endeksin yarınki önemli destek noktaları 58700, 58400 ve 58000 seviyelerindedir. 58000 seviyesi aynı zamanda ana destek noktası olarak önemini korumaktadır.

Endeksin yarınki ilk önemli direnç noktası 59600 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 60000, 60600 ve 61100 seviyelerindedir.

Kaynak: tebyatirim.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir