İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (08.05.2012)

İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (08.05.2012)

Geçen haftayı haftalık bazda %2.61 oranında değer kaybı ile 59015 seviyesinde kapatan, yurtdışı borsalarda gözlenen zayıf seyrin, uluslararası reyting şirketlerinden S&P`nin Türkiye`nin BB olan kredi notunun görünümünü `pozitif`ten `durağan`a indirmesinin, banka hisselerindeki satışların olumsuz etkilerini gördüğümüz İMKB`de, yeni haftaya da satıcılı bir başlangıç yaşandı. Özellikle Fransa ve Yunanistan`da Pazar günü yapılan seçimlerde ortaya çıkan sonuçların Avrupa`da ekonomik krizin derinleşmesine neden olabileceğine ilişkin kaygıların haftaya başlarken yurtdışı borsalarda neden olduğu sert düşüşlerin İMKB`yi olumsuz etkilediği gözlendi. Ancak gün içinde yurtdışı borsalarda yaşanan toparlanmalara paralel gelen alışlar endekste düşüşün sınırlı kalmasını, İMKB`nin de günü bir miktar toparlayarak kapamasını sağladı. Günün ilk yarısında etkili olan satışlarla 58000 seviyesindeki ana destek noktasına kadar gerileyen İMKB-100 endeksi, bu seviyeden gelen alışlarla günü, 58809 seviyesinde, Cuma gününe göre, %0.35 oranında değer kaybı ile tamamladı.

Fransa ve Yunanistan`da Pazar günü yapılan seçimlerde ortaya çıkan sonuçların Avrupa`da ekonomik krizin derinleşmesine neden olabileceğine ilişkin kaygıların piyasalar üzerindeki olumsuz etkileri yarın da sürecek gözükmektedir. Euro bölgesindeki sıkıntıların ülke reytingleri ile ilgili ortaya çıkardığı tedirginliklerin, İtalya, İspanya, Portekiz, Fransa gibi ülkelerde yaşanan sorunların, ekonominin yanında Avrupa ülkelerinde siyasi sorunların da belirginleşmeye başlamasının, global ekonomiye ilişkin artan resesyon kaygılarının da piyasalar üzerinde son dönemde gözlenen olumsuz etkilerinin sürmesi beklenmektedir. Bununla birlikte, borsalarda son dönemde yaşanan satışlara bakıldığında, bu gelişmelerin kısa vade için fiyatlara önemli ölçüde yansıtıldığı görülmekte, borsaların yeni bir toparlanma sürecine girebileceği düşünülmektedir.

İngiltere Merkez Bankası`nın (BOE) Perşembe günü açıklanacak faiz kararı da piyasalarda önemsenmektedir. BOE`nin bu haftaki toplantısında gösterge faizlerde ve varlık alım programında bir değişikliğe gidilmeyeceği tahmin edilmektedir. Süpriz bir karar çıkmadığı sürece BOE`nin faiz kararının piyasalara etkilerinin sınırlı kalması beklenebilir.

Çin`deki gelişmeler de piyasalarda yakından takip edilmektedir. Çin ekonomisine ilişkin son dönemde zayıf gelen verilerin Çin Merkez Bankası`nın ekonomiyi desteklemek için gösterge faizlerde ya da bankaların zorunlu karşılık oranlarında yeni bir indirime gidebileceğine ilişkin beklentileri güçlendirdiği gözlenmektedir. Bu yönde alınacak bir karar borsalarda son dönemde yaşanan satışların durulmasına yardımcı olacak önemli faktörler arasında gösterilmektedir.

İçeride ise yarın Mart ayı sanayi üretimi verileri takip edilecektir. Mart ayında sanayi üretiminin %2.00 dolayında artış göstereceği tahmin edilmektedir. Yılın ilk çeyreğine ilişkin açıklanan bilançolar ile Cuma günü açıklanacak cari işlemler dengesi verileri de piyasalar için önemli olacaktır.

Teknik olarak bakıldığında endeksin yarınki önemli destek noktaları 58700, 58400 ve 58000 seviyelerindedir. 58000 seviyesi aynı zamanda ana destek noktası olarak önemini korumaktadır.

Endeksin yarınki ilk önemli direnç noktası 59600 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 60000, 60600 ve 61100 seviyelerine denk gelmektedir.

Kaynak: tebyatirim.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir