İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (01.05.2012)

İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (01.05.2012)

Geçen haftayı haftalık bazda %0.79 oranında değer artışı ile 60596 seviyesinde kapatan İMKB, yeni haftaya satıcılı başladı. Haftaya başlarken yurtdışı borsalarda gözlenen zayıf seyrin yanında, banka hisseleri üzerindeki satış baskısının İMKB`yi olumsuz etkilediği görüldü. Gün içinde teknik açıdan önemli bir referans noktası olarak takip ettiğimiz 60000 seviyesinin altına inerek, 59698 seviyesine kadar gerileyen İMKB-100 endeksi, bu seviyeden gelen zayıf alışlarla günü, 60000 seviyesinin hafif üzerinde, 60010 seviyesinde, Cuma gününe göre, %0.91 oranında değer kaybı ile tamamladı.

İMKB üzerinde tatil sonrasında da ağırlıklı olarak dışarıdaki gelişmelerle birlikte, yılın ilk çeyreğine ilişkin açıklanacak bilançoların etkili olacağını düşünmekteyiz. Özellikle bankacılık sektörüne ilişkin açıklanacak bilançoların endekslerdeki ağırlığından dolayı, İMKB üzerinde önemli etkilerinin olacağı söylenebilir. Fitch Analisti Parker`ın Türkiye ekonomisiyle ilgili geçen haftaki açıklamaları sonrası Türkiye`nin kredi notuyla ilgili gündemde yeniden ön plana gelen artırım beklentilerin de İMKB üzerinde etkilerinin sürdüğü görülebilir. Nisan ayı enflasyon verilerine ilişkin beklentilerin İMKB üzerinde etkilerinin olması beklenebilir.

ABD Cuma açıklanacak Nisan ayı istihdam raporu öncesinde, hafta ortasında açıklanacak 175 bin dolayında artış göstermesi beklenen özel sektör istihdam verileri ile Mart ayı fabrika siparişleri verileri de piyasalarda önemsenmektedir. ABD`de Nisan ayında tarımdışı istihdamın 165 bin dolayında artış göstereceği, işsizlik oranının %8.20 dolayında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

Avrupa Merkez Bankası`nın (ECB) Perşembe günkü faiz toplantısına ilişkin beklentilerin de piyasalar üzerinde önemli etkilerinin olacağı söylenebilir. ECB`nin Perşembe günkü toplantısında %1.00 seviyesinde olan gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Daha çok toplantı sonrası Euro bölgesine ilişkin yapılacak değerlendirmelerin, ECB`nin önümüzdeki döneme ilişkin para politikası konularında verilecek yeni mesajların piyasalar üzerinde etkili olacağı düşünülmektedir.

Teknik olarak bakıldığında İMKB`de ilk önemli direnç noktası 60600 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 61100, 61400 ve 61700 seviyelerindedir. 61700 seviyesi aynı zamanda ana direnç noktası olarak önemini korumaktadır.

Endeksin ilk önemli destek noktası ise 60000 seviyesinde bulunmaktadır. Diğer önemli destek noktaları olarak 59500, 59000 ve 58700 seviyeleri takip edilebilir.

Kaynak: tebyatirim.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir