İMKB Yorumu / Tacirler Yatırım – (10.09.2012)

Hisse Senetleri Piyasası haftanın son işlem gününe tedirgin başlamakla birlikte gün içinde yükseliş kaydederek 68266 puana kadar yükseldi.

Hafta içinde beklentilerden olumlu açıklanan tüm ABD istihdam datalarına karşın Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentinin oldukça altında kalması kısmen satış getirmekle birlikte piyasayı bozucu etki yapmadı. Endeks gün sonunda 67937 puandan kapanırken günlük %0.33, haftalık %0.84 prim yaptı. Son 2 gündür endeksteki ağırlığı yüksek banka hisselerinden ziyade sanayi sektörü hisselerinin daha hareketli ve primli olduğu dikkat çekti. Hisse Senetleri Piyasası’nın güne Cuma günkü kapanış seviyesi civarında başlamasını bekliyoruz.

Bugün açıklanacak veriler arasında ABD’de Temmuz ayı tüketici kredileri, Euro Bölgesi’nde Eylül ayı Sentix tüketici güveni, Fransa’da Temmuz ayı sanayi üretimi, Çin’de Ağustos ayı dış ticaret dengesi, Japonya’da 2. çeyrek GSYIH son tahmini, Temmuz ayı cari işlemler dengesi ve Ağustos ayı tüketici güveni, yurt içinde TÜİK Temmuz ayı sanayi üretimi ve 2. Çeyrek GSYIH (beklenti %3.3-%3.4) bulunuyor.

Endeks yükselişine devam ederken Kasım 2010 ve Mayıs 2011 zirvelerinden çizilen trendi de kırarak geçtiğimiz hafta 68000 seviyesinin üzerine çıktı. Bu trend ve kısa vadeli yükselen trend birlikte yaklaşık olarak 66000 civarında destektir. Yükselen kanal içinde hareket etmekte olan endeks yukarı yönlü hareketine devam ederse bu durum kanalın üst akım çizgisini, yaklaşık olarak 70800 seviyesini hedefleyebilir. 69800 seviyesi ise ara dirençtir. Bununla birlikte endeksin göstergeleri ile endeks grafiği arasında negatif uyumsuzluk ortaya çıkmıştır. Son dönemde endeks yukarı giderken Macd grafiği yatay seyretmektedir. Momentum göstergesinde zirveler aşağıda oluşmaktadır. Yine aynı şekilde RSI göstergesi endeksin yükselişi ile son dönemde uyumlu değildir. Bunlara göre yakın bir zaman içinde bir düzeltmenin başlayabileceğini bekleyebiliriz. Zamanlama olarak da 12 Eylül’de yapılacak olan Almanya Anayasa Mahkemesi’nin Avrupa Birliği ülkelerine yapılan kurtarmaya ilişkin yardımların anayasaya aykırı olup olmadığına ilişkin kararını ve 13 Eylül’de FED’in faiz toplantısı ardından 3. Parasal genişlemeye yönelik söylemlerini esas alabiliriz.

Böyle bir durumda 66000 desteği çalışmaz ise veya çalışmasına karşın gücü yetmez ise 63500-63000 aralığı ve ardından 61000 destek noktaları olarak dikkate alınabilir. Diğer taraftan endeks grafiğine Temmuz başından itibaren bakarsak yukarı eğimli takoz formasyonun mevcut olduğunu görürüz. Formasyonun gerçekleşmesi halinde, yani 66600 seviyesinin aşağı kırılması halinde ise endeksin geri çekilme noktasının 62250 olarak hesaplayabiliriz. Bunlara göre önümüzdeki haftadan başlamak üzere yükselişin güç kaybetmesi veya düzeltme yapmaya başlaması karşısında dikkatli olmak gerektiği sonucunu çıkarabiliriz.

Tacirler Yatırım Günlük Bülteni

DAHA FAZLA İMKB YORUMU İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir