İMKB Yorumu / İnfo Yatırım – (09.05.2012)

Yunanistan etkisi piyasaları vurdu…

İMKB endeksi son işlem gününü 60 puan düşüşle 58,749 puan seviyesinden %0.10 oranında değer kaybederek kapattı. İşlem hacmi ise 2,404 Milyon TL seviyesinde gerçekleşerek önceki güne göre %24 oranında artış kaydetti. İMKB endeksi birinci seans açılışından itibaren kademeli olarak yükselerek ikinci seans ortalarına kadar 59,300 puan seviyesine ulaştı. Bu seviyeden gelen satışlarla ise gün sonuna kadar gerileyerek 58,749 puan seviyesinden günü kapattı. İşlem hacmi ise bir haftadır yaşadığı düşüşte 2 Milyar TL altına geriledikten sonra dün bir sıçrama ile tekrar 2 Milyar TL seviyesinin üzerine çıkarak 2.4 Milyar TL seviyelerine ulaştı. Dünya borsalarına bakıldığında da dün tekrar satışların etkili olduğu görüldü. Bu satışlar ABD tarafında daha sınırlı kalarak ortalama %0.50 oranında kayıplar yaratırken, Avrupa tarafında %2 ve yer yer bunuda aşan kayıplar getirdi. Bu sabah itibariyle Asya borsaları da %1 civarında eksilerde seyrediyorlar. Dün sabah açıklanan Mart ayı sanayi üretimi datası %2 beklenirken %2.4 oranında artış göstererek beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Bununda etkisiyle yükselişini sürdüren İMKB, öğlenden sonra Avrupa kaynaklı siyasal gelişmeler ve beklentilerden kötü gelen ABD perakende satış verileriyle kazancını geri verdi. En önemli gelişme ise İMKB kapandıktan sonra gerçekleşen, Yunanistan`da hükümet kurma görevini alan Tsipras`ın açıklamaları oldu. Tsipras, Troyka ile yapılan anlaşmayı reddederek acı reçeteyi uygulamayacağı mesajı verdi. Bu açıklama tüm dünyada Yunanistan`ın AB`den ve Euro` dan çıkacağı şeklinde yorumlandı ve sert satış getirdi. Artan risk algısı ve Avrupa`nın siyasi belirsizliği gelişmekte olan ülke borsalarına satış getirdi. Aslında tüm riskli enstrümanlardan başlayan çıkış, Alman ve ABD bonolarına yöneldi. Avrupa`da CDS ler yükseliyor ve görünüm yine puslanmaya başladı. Bu bozulmadan yararlanarak FED ve AMB`nın parasal genişlemeye gitmesi gerektiğini dile getirenlerde arttı. Bu karışık ve belirsiz ortamda İMKB nisbeten daha dirayetli durmasına rağmen bugün açılışta 58,000 desteği denenecektir. Bu seviyeden gelecek destek İMKB için belirleyici olacak. Kırılırsa 57,000 desteğine kadar geri çekilme yaşanabilir. 58,000 seviyesinde tutunabilirse, günün ikinci yarısında 58,500 üzerinde bir kapanış olasılığı güçlenebilir.

PARA PİYASALARI

Avrupa`da yaşanan siyasi belirsizlik, yeni parasal genişleme olma olasılığını şimdilik geri plana itmiş görünüyor. ABD cephesinde de ekonomik veriler beklentilerden olumsuz gelmeye devam ediyor. TCMB olaganüstü gün uygulaması ve sıkı para politikasıyla döviz sepeti üzerinde baskıyı sürdürüyor. Paritenin de etkisiyle bonolara gelen satışlar bugünde etkisini gösterebilir. Herşeye rağmen %9.7 lerin aşılmasını şimdilik beklemiyoruz.

Özgecan Fırıldak

www.infoyatirim.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir