IMF’e rağmen ‘IMF manipülasyonu”

2008 küresel finans krizi, tüm önde gelen gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler açısından, sebep olduğu küresel sorunlarla baş edebilme kabiliyeti açısından bedel ödeten bir deneyim oldu. Kimi ülkeler için ağır, kimi ülkeler için ise hafif olmak üzere. ABD ve pek çok Avrupa ülkesi ağır bedel ödedi, İzlanda iflas etti. Bu süreçte, Türkiye Ekonomisi’nin krizin etkilerini bertaraf etmesi adına, yeniden IMF’le masaya oturulması gerektiği konusu da tartışmaya açıldı. Açıkçası, o günlerde, ‘IMF’ üzerinden yürüyen tartışmayı, ‘gerekiyorgerekmiyor’ boyutunda, teknik bir konu olarak tartıştığımızı zannediyordum.

Aradan geçen zamanda, Türkiye’nin, perçinlenmiş milli iradesiyle, küresel ve bölgesel ölçekte bağımsız bir siyasi duruşu inşa etme sürecini büyük bir keyifle takip eder, kendimce katkıda bulunma gayreti ortaya koyarken, ‘IMF’ konusunu gündeme getiren ‘azımsanmayacak’ bir grubun,esasen Türkiye’nin küresel ‘güç merkezleri’yle eşit ölçüde ve eşit platformda bir ilişki seti oluşturma gayretlerinden haz etmemeleri nedeniyle öne sürdüklerini idrak ettim.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin