İlk çeyrekte yüzde 7.4-7.7 büyüme

Kerem Alkin – 11.06.2018

Bugün saat 10’da Türkiye İstatistik Kurumu bu yılın ilk GSYH verilerini ve büyüme hızı oranını açıklayacak. Önceki dönemde, sanayi üretim verileri her ayın 8’inde açıklanırdı. Sanayi üretiminin hesaplanmasında yeni endekse geçilmesiyle birlikte, sanayi üretim verilerini açıklama dönemi her ayın 13’ü ile 16’sına kaydı. Bu nedenle, siz bu satırları okurken çoktan açıklanmış bile olabilir; ilk çeyrek büyüme verisi için, sanayi üretimi üzerinden revize verilerle hesaplama yapamadım.

Mayısta açıklanan son sanayi üretim verisi üzerinden, 2018’in ilk 3 ayında Türk sanayisinin, geçen yılın ilk üç ayına göre yüzde 9.93’lük bir üretim performansı yakaladığını dikkate alarak, 1. çeyrek GSYH büyüme tahminimi, yüzde 70 olasılık ile, yüzde 7.4 ile 7.7 aralığı olarak paylaşmak isterim.

Sanayi üretimi üzerinden yaptığım hesaplama, yılın ilk çeyreğinde büyümenin en kötü yüzde 6.7, en yüksek oranın ise yüzde 8.7 olabileceğine işaret ediyor.

Bu iki uç tahmin arasında, saat 10’da açıklanacak olan veri yüzde 7.4 ile 7.7 arası gelebilir gibi gözükmekte.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin