İlk çeyrek büyüme % 6

Küresel virüs salgınıyla proaktif bir mücadele sergileyen Türkiye’nin geride bıraktığımız 1. çeyrek verileriyle, 2020’ye hızlı bir giriş yaptığı görülüyor. Mart ayının ortasından itibaren alınan tedbirler ışığında, sanayi üretiminde bir önceki yıla göre artış yüzde 3 düzeyinde kalsa dahi; ki ben en az yüzde 5 bekliyorum; sanayi üretiminin ilk iki aydaki ortalama yüzde 7.6’nın üzerindeki performansı, 2020 yılının ilk çeyreğinde GSYH büyüme hızımızın minimum yüzde 6 olacağını; hatta yıla yüzde 7’ye yakın bir GSYH büyüme hızıyla başlama ihtimalimiz dahi hayli kuvvetli olduğuna işaret ediyor.

Bu nedenle, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası’nın küresel virüs salgını olmasa, bu hafta Washington’da gerçekleşmesi gereken geleneksel ilkbahar toplantıları öncesinde her zaman dünya kamuoyu ve uluslararası ekonomi çevreleriyle paylaşılan ‘ Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda da (WEO), 2020’de Euro Bölgesi’nin yüzde 7,5, Almanya’nın yüzde 7, tüm AB’nin yüzde 7,1, Orta ve Doğu Avrupa’nın yüzde 5,2, Rusya’nın yüzde 5,5 oranında bir GSYH daralması yaşaması öngörülürken, aynı öngörü Türkiye Ekonomisi için yüzde 4,8-5 bandında tutuldu. ABD’nin GSYH daralması yüzde 5.9 olarak öngörülürken, Japonya için aynı oran yüzde -5,2, Kanada için ise yüzde 6,1 olarak öngörüldü.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN