İlk çeyrek büyüme % 3.5-4

Dün açıklanan sanayi üretim verileri, mart ayının ikinci yarısında hızla devreye geren tedbirlerin üretim üzerindeki etkisinin beklentilerimizden daha güçlü olduğuna işaret etti. Bu nedenle, bir önceki yıla göre sanayi üretiminde yüzde 1.98’lik bir daralma gerçekleştiğini gözlemledik. Bu durum, yılın ilk çeyreği için sanayi üretiminin yüzde 7.6 düzeyinde gerçekleşmesi yönündeki öngörümüzün 3 puan saptığını gösterdi. Yüzde 7.6’lik sanayi üretim artışı beklentisi, önceki ay bizi yüzde 5-6 bandında bir büyüme beklentisine yönlendirmişti.

Sanayi üretimi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.4’lük bir üretim artışı gerçekleştirmesi, sanayi üretiminin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya katma değer katkısındaki artışın da yüzde 4.28 ile 4.76 arasında olabileceğini gösteriyor. Bu durumda, sanayi üretiminin katma değer artışı üzerinden bir kez daha 1. Çeyrek büyüme tahmini yapmamız gerektiğinde, Türkiye Ekonomisi’nin 1. Çeyrek’te yüzde 3.54 ile 3.92 arasında bir büyüme gerçekleştirmiş olabileceğine işaret ediyor. 29 Mayıs Cuma günü TÜİK’in açıklamasıyla gerçekleşeni öğrenmiş olacağız.

Türkiye’nin ilk çeyrek büyüme oranının pozitif olması, dünya ekonomisinin önde gelen pek çok ekonomisinin 2020’nin ilk çeyreğinde negatif büyüme yaşamaları dikkate alındığında, tüm 2020’nin büyüme performansı açısından Türkiye’yi ‘avantajlı’ konuma getiriyor. Yılın ilk çeyreğinde Çin’in yüzde 6.83, Japonya’nın yüzde 7.1, Fransa’nın yüzde 5.37, İtalya’nın yüzde 4.81, İspanya’nın yüzde 4.10, tüm Euro Bölgesi’nin yüzde 3.3, Meksika’nın yüzde 1.92 gerilediği bir ortamda, Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 3’ün üzerinde bir büyüme gerçekleştirmiş olması önemli.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!