İlk 1000 ihracatçıdan küresel başarı

Bir ülkenin mal ve hizmet ihracatı, o ülkenin dünyada tanınılırlığı, bilinirliliği, bir başka boyutu itibariyle küresel ölçüde ortaya koyduğu beceri ve başarının tescilidir. Çünkü, ülkenin mal ve hizmetleri beğenildiğinden, talep edildiğinden dolayı söz konusu ihracat başarılmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘ihracatın Şampiyonları Ödül Töreni’ vesilesiyle kamuoyuyla paylaşılan ‘ilk 100 İhracatçı’ Araştırması, İlk 1000’de yer alan ihracatçı şirketlerimizin toplam ihracatının 2017’ye göre 10,5 milyar dolar artışla 102,8 milyar dolara ulaştığını, toplam ihracattan aldıkları payın yüzde 61,2’ye yükseldiğini gösteriyor.

En yüksek ihracat hacmine imza atan İlk 500 şirketimizin ihracattaki payı ise yüzde 52,6. Araştırma, ilk sırada 154 şirketle hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün, ikinci sırada 106 şirketle kimyevi maddeler ve mamulleri sektörünün, üçüncü sırada ise 102 şirketle otomotiv sektörünün yer aldığını göstermekte.

İlk 1000’de yer alan ihracatçı şirketlerin İstanbul’dan Şırnak’a, Samsun’dan Osmaniye’ye 50 farklı ilde faaliyet gösteriyor olmaları, ihracatın Türkiye sathına yayıldığının en büyük göstergesi. 7 coğrafi bölgemizde de İlk 1000 listesine girmeye hak kazanan firmaların olması mutluluk verici ve ihracatın artık şirketlerimiz ve KOBİ’lerimiz için bir zorunluluk olmanın ötesinde, işletmenin sürdürülebilirliği açısından önemli bir ticari faaliyet haline dönüştüğünü gösteriyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin