İhracat rekora doymuyor

Türkiye’nin ticaret diplomasisinin saha neferleri olan ihracatçılarımız mayıs ayında çifte Cumhuriyet tarihi rekoru kırdılar. Rekorlardan birisi günlük bazda kırıldı. Günlük bazda bir önceki ihracat rekoru 17 Ağustos 2018’de 1 milyar 264 milyon dolar olarak kırılmıştı. Cumhuriyet tarihinin yeni günlük ihracat rekoru ise, 31 Mayıs 2019’da 1 milyar 313 milyon dolar yakalanarak kırıldı. Aylık bazda rekor ise, özel ticaret sistemi hesaplamasına göre, daha önce ekim 2018’de 15 milyar 678 milyon dolar seviyesi ile kırılmış iken, mayıs ayında bu defa rekor 15 milyar 998 milyon dolara taşındı ve 16 milyar dolar psikolojik sınırına dayanıldı. Genel ticaret sistemi hesaplama yöntemine göre de, yeni rekor 16 milyar 813 milyon dolar oldu.

Rekorlar hiç şüphesiz bununla sınırlı değil. 10 ilimiz ve 7 sektörümüz mayıs ayında tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı. Mayıs ayında ihracat yapan 41.326 firmanın 5.076’sı bu yıl ilk defa mayıs ayında ihracat yaptı. Bu firmalarının yılın ilk 4 ayında ihracatları yoktu.

Daha da önemlisi, 1.874 firmamız ise hayatlarında ilk defa ihracat yaptılar. Mayıs ayında, Ankara, Denizli, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Kütahya, Tekirdağ ve Van tarihlerinin en yüksek aylık ihracat rakamını gerçekleştirdiler.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin