Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (8.06.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne sınırlı pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi bankacılık endeksi öncülüğünde günü %0,99 yükselişle 1.447,08’den tamamladı. Bankacılık endeksi %1,98 yükselişle pozitif ayrıştı. Yurtdışı majör borsalar günü negatif ağırlıklı bir görünümle kapattı. BIST yurtiçi vaka sayılarındaki düşüş ve kurlardaki gerilemenin etkisiyle pozitif ayrışarak günü yükselişle tamamladı. ABD ile ilişkilerin pozitif yönde ilerleyebileceğine yönelik beklentiler kısa vadede BIST’teki pozitif eğilimin devam etmesini sağlayabilir. Global risk alma iştahı güçlü seyrini korurken, geçen hafta alevlenen tapering endişeleri yavaşlamış görünüyor. EM para birimleri günü genel olarak sınırlı değer kazancıyla kapatırken, TL sınırlı pozitif ayrıştı.

Global risk alma iştahında büyük bir bozulma yaşanmadıkça, vaka sayılarındaki düşüş ve halka arz yoğunluğunun sona ermesiyle BIST’te geri çekilmeler olsa da yükseliş eğiliminin korunması beklenmektedir. CDS’ler günü 398 seviyelerine gerileyerek kapatırken, kur ve CDS’de geri çekilmenin devamı bankacılık endeksindeki pozitif ayrışmayı destekleyecektir. Ancak, yurtdışı borsalarda satışlarının güç kazanması durumunda BIST’te yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak kullanılması beklenir. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri negatif seyir izlerken, Asya borsalarında genel olarak satıcılı seyir var. Endeksin güne hafif negatif eğilimle başlaması beklenirken geri çekilmelerin alım fırsatı olarak kullanılması ve yükseliş eğiliminin korunması beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN