Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (8.04.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yatay başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde satışlarla karşılaşırken, gün sonuna doğru kayıplarını büyük oranda geri alarak günü %0,19 düşüşle 1.417,89’dan tamamladı. Sanayi endeksi %0.55 gerilerken Bankacılık endeksi %0,86 yükselişle pozitif ayrıştı. Yurtdışı majör borsalar gün içinde zayıf karışık bir seyir izledi. Global risk alma iştahı ABD’den ek teşvik ve alt yapı harcamalarına ilişkin beklentilerle güçlü seyrini devam ettiriyor. ABD tahvil faizleri ve DXY endeksi gerilerken, EM para birimleri genel olarak günü değer kazancıyla kapatırken TL negatif ayrıştı. CDS’ler günü 439 seviyelerinden kapatırken, yüksek seyrini koruyor. Yabancı satışları momentum kaybetse de hisse bazında devam ederken, yabancı satışları ve fon çıkışı BIST ’te tepki alımlarının zayıf kalmasına neden oluyor.

BIST’te tepki alımlarının devamı için kurlarda ve tahvil faizlerinde gerileme görmemiz gerekiyor. Aksi durumda oluşan tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. Global risk alma iştahının zayıflaması da satış baskısının artmasına neden olacaktır. Bu beklentiler ile TL varlıklarda dalgalı seyrin TCMB faiz kararına kadar devam etmesi beklenmektedir. Kurlardaki oynaklığın azalması ve yurtdışı borsaların yükselişine devam etmesiyle BIST’in de düşük momentumla tepki yükselişinin devam etmesi beklenmektedir. BIST kapanışına göre ABD vadelileri pozitif seyir izlerken, Asya borsalarında genel olarak pozitif eğilim var. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması ve bu eğilimini düşük momentumla da olsa gün içinde devam ettirmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN