Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (8.01.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne alıcılı başlangıç yapan ve gün içinde yükselişini sürdüren BIST-100 endeksi günü %1,12 yükselişle 1.522,24 ile tarihi yüksek seviyeden tamamladı. Bankacılık endeksi % 1,95 yükselişle pozitif ayrışmasını devam ettirdi .ABD’de senatoda çoğunluğun demokratlara geçmesi ve Biden’in teşvikleri genişleteceği beklentisiyle global risk alma iştahı güçlenmeye devam ederken, yurtdışı borsalar günü yükselişle kapattı. TL gün içinde değer kazançlarını devam ettirse de Dolar endeksindeki toparlanma ve EM para birimlerindeki değer kayıplarının etkisiyle günü sınırlı değer kaybı ile tamamladı. CDS’ler ise 312 seviyelerinde ve TL varlıklardaki pozitif fiyatlamayı destekliyor. Kısa vadede ABD’nin yeni Başkanı Biden’in 20 Ocak’ta yönetimi devralması sonrası teşvikleri genişleteceği beklentisiyle başta ABD borsaları olmak üzere global risk alma iştahının güçlenmeye devam etmesi beklenmektedir.

Yurt içinde TCMB verilerine göre momentum kaybetse de ekonomi politikalarındaki değişiklik sonrası yabancı fon girişi devam ediyor. Gelişmekte olan ülkelere yönelik son dönemde güçlenen fon girişlerinin desteğiyle TL varlıklara yabancı girişinin devam etmesi beklenirken, halen makul değerlemelere sahip BIST’te de yabancı girişleriyle yükseliş trendinin devam etmesi beklenmektedir. Bugün ABD’de açıklanacak istihdam verileri ve saatlik ücretler verisi takip edilecek. Beklentilerden iyi gelecek verilerin borsalardaki yükselişi desteklemesi beklenirken, beklentilerden çok zayıf veriler risk alma iştahının zayıflamasına neden olabilir. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri pozitif seyri izlerken, Asya borsalarında alıcılı seyir devam ediyor. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması ve yeni zirve seviyeler test ederek yükselişini trendini devam ettirmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN