Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (7.06.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın son işlem gününe yatay eğilimle başlangıç yapan ve gün içinde dar bantta sıkışık seyrini sürdüren BIST-100 endeksi günü %0,34 yükselişle 1.432,93’den tamamladı. Yurtdışı borsalar ise haftanın son gününü genelde yükselişle tamamladı. ABD istihdam verileri beklentilerin altında gelirken, hafta içinde oluşan tapering (Fed’in varlık alımlarını azaltması) endişelerinin bir miktar zayıfladığı görüldü. Tapering endişelerinin zayıflamasıyla DXY dolar endeksi ve ABD tahvil faizleri tekrar düşüşe geçerken, risk alma iştahı güçlenmeye devam etti. EM para birimleri DXY’deki düşüşün desteğiyle haftanın son gününü güçlü değer kazançlarıyla kapattı. TL ise EM para birimlerindeki eğilime paralel hafta içindeki değer kayıplarının bir kısmını geri alsa da haftayı değer kaybı ve negatif ayrışma ile kapattı. TL’deki negatif ayrışma ve zayıf seyir kısa vadede devam edebilir. TL’deki değer kayıplarının güçlenmesi durumunda BIST’te bankacılık endeksi öncülüğünde satış baskısı oluşması beklenir. CDS’ler haftayı 407 seviyelerinden kapatırken, mevcut fiyatlama TL’de yaşanan değer kayıplarına rağmen TL varlıklara yönelik risk algısında bir yükseliş olmadığına işaret ediyor.

Global risk alma iştahındaki güçlü seyir ve halka arz yoğunluğunun azalmasıyla BIST’in yükseliş eğilimini düşük momentumla da olsa devam ettirmesi beklenir. Ancak, yükselişlerin belli seviyelerde kar satışı olarak kullanılmaya devam edeceğini düşünüyoruz. ABD Hazine Bakanı Yellen’in faizlerin biraz yükselmesinin olumlu olacağı yönündeki açıklaması borsa endekslerinde bir miktar satış baskısına neden olsa da bu etki sınırlı kaldı. Moody’s Cuma günü Türkiye ilişkin değerlendirme yapmadı. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri yataya yakın seyrederken, Asya borsaları yeni haftaya karışık bir görünümle başlangıç yaptı. Endeksin güne sınırlı pozitif başlangıç yapması beklenirken, yükseliş eğiliminin düşük momentumla devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN