Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (7.01.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Güne satıcılı başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, yurtdışı borsalardaki satış baskısına rağmen kayıplarını geri alarak günü %0,11 yükselişle 2.007,55’den tamamladı. Fed tutanaklarının beklenenden daha erken faiz artışına işaret etmesi sonrası risk alma iştahı zayıflarken yurtdışı borsalar günü genel olarak güçlü düşüşlerle tamamladı. Kısa vadede Fed endişeleriyle risk alma iştahının zayıf seyretmesi ve yurtdışı borsalarda kar satışı baskısının devam etmesi beklenmektedir.

VIX Endeksi 20 seviyesine yakın seyrederken ABD Borsaları’nda satışların devam edeceğine işaret ediyor. TL’de değer kayıpları ve negatif ayrışma devam ediyor. Endekste kısa vadede satış baskısı oluşsa da yükse k enflasyonun ve TL’deki değer kayıplarının şirketlere olumlu yansıyacağı beklentisiyle düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve Sınai endeks hisseleri öncülüğünde tepki yükselişi eğiliminin korunması beklenir.

Bugün ABD’de açıklanacak istihdam verileri takip edilecek. Verilerin beklentilerden güçlü gelmesi başta ABD olmak üzere yurtdışı borsalardaki satış baskısını derinleştirebilir. VIOP-30 Endeksi BIST kapanışına göre akşam seansını %0,65 yükselişle tamamlarken ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST kapanışına göre pozitif seyrediyor. Asya Borsaları’nda pozitif ağırlıklı bir seyir var. Endeksin güne yükselişle başlaması beklenirken gün içinde tepki yükselişi eğilimi devam etse de yükselişlerin kısa vadeli kar satışı fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi