Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (4.05.2020)

Hisseler İçin Hedef Fiyat Tahminleri ve “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Perşembe gününe yükselişle başlangıç yapan BIST-100 endeksi yurtdışı borsalardaki satışlara paralel bankacılık endeksi öncülüğünde kar satışlarıyla karşılaşarak günü % 0,48 düşüşle 101.110’dan kapattı. Zayıf gelen verilerin etkisiyle Perşembe günü yurtdışı borsalar satışlarla karşılaşırken, BIST’in kapalı olduğu Cuma günü yurtdışı borsalardaki satışlar güçlenerek devam etti. Avrupa’da bazı ekonomilerin kademeli açılışı beklenirken, virüsün negatif etkilerinin devam etmesi ve beklentilerden kötü gelen verilerle borsalarda satışlar tekrar güç kazandı. Riskten kaçınma eğilimi tekrar güçlenirken, güçlü resesyon beklentileriyle borsalarda kısa vadede kar satışlarının devam etmesi beklenmektedir. TL, EM para birimlerindeki değer kayıplarına paralel değer kaybetmeye devam ederken, CDS’ler 615 seviyelerinde seyrediyor. VIX volatilite endeksi tekrar yükselişe geçerken 37 seviyelerine yükseldi. VIX endeksinin teknik olarak tekrar 42 seviyesi üzerine yönelmesi başta ABD borsaları olmak üzere kar satışlarının güçlenerek devam edeceğine işaret edecektir. Yurtdışı borsalar pandemi sonrası yaşanan kayıplarının %50’den fazlasını geri aldıktan sonra resesyonun tahminlerden daha sert olabileceği beklentisiyle kar satışlarını devam ettirebilir.

BIST’in de yurtdışı borsalardaki eğilime paralel kısa vadede kar satışlarını devam ettirmesi beklenmektedir. Bugün yurtiçinde enflasyon verileri takip edilecek. Ortalama piyasa beklentisi aylık %0,65 iken bizim tahminimiz %0,60’dır. Yurtdışında ise Almanya’da açıklanacak PMI verisi ve ABD’de açıklanacak fabrika siparişleri verisi takip edilecek. Zayıf veriler kar satışlarını güçlendirebileceği gibi iyi veriler tepki alımlarını tetikleyebilir. ABD ve Almanya vadelileri BIST’in Perşembe kapanışına göre %3 üzeri düşüşle seyrederken, Asya borsaları da yeni haftaya güçlü satışlarla başladı. ABD başkanı Trump’ın virüsün yayılması konusunda Çin’i suçlaması ve ABD-Çin arasında yeni bir gerginliğin oluşması da piyasalarda satış baskısına neden oluyor. Endeksin güne yurtdışına paralel güçlü satışlarla başlaması beklenmektedir. Endekste tepki alımı denemeleri oluşsa da kar satışı baskısının devam etmesi beklenmektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN