Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (31.10.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın son gününe negatif eğilimle başlangıç yapan BIST-100 endeksi bankacılık endeksi öncülüğünde kar satışlarını devam ettirerek yarım günlük seansı %1,41 düşüşle 3.878,98’den tamamladı. Bankacılık endeksi %3,42 düşüşle negatif ayrıştı. BIST haftayı Cuma günkü düşüşe paralel %1,41 düşüşle tamamlarken, bankacılık endeksi haftayı %5,73 düşüşle tamamladı. Sınai endeks ise pozitif ayrışarak haftayı %1,67 yükselişle kapattı. Yurtdışı majör borsalar tepki yükselişini devam ettirerek haftayı ortalama olarak %3 üzeri yükselişle tamamladı. Global risk alma iştahındaki toparlanma güçlenerek devam ediyor. ABD’de açıklanan verilerin beklentilerin üzerinde gelmesiyle kısa vade için resesyon endişelerinin zayıflamasıyla yurtdışı majör borsalar haftanın son gününü genel olarak yükselişle tamamlarken, ABD borsaları haftanın son gününü %2,5 üzeri güçlü yükselişle tamamladı.

VIX endeksi 26 seviyesi altına gerileyerek volatilitenin düşmeye devam ettiğine işaret ederken, ABD borsalarındaki yükselişi destekledi. Kısa vadede Fed toplantısına kadar global borsaların tepki yükselişini devam etmesi beklenir. Ancak orta vadede resesyon endişeleriyle global risk alma iştahındaki zayıf seyrin devam edeceğini ve yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılarak riskli varlıklarda düşüş trendinin devam edeceğini düşünüyoruz. BIST güçlü yükseliş sonrası bilanço açıklamalarıyla birlikte kar satışlarıyla karşılaşırken, bilanço açıklamaları sonrası haftanın son iki gününde yabancı satışlarının güç kazandığını görüyoruz. Yabancı satışlarının devamı durumunda kısa vadede endekste kar satışları ve düzeltmenin devam etmesi beklenebilir. Yurtdışı borsalardaki güçlü tepki yükselişi sonrası BIST’in haftaya tepki alımlarıyla başlaması beklenirken, bilanço açıklamaları sonrası kısa vadede önemli bir beklenti kalmayacak olması nedeniyle yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılarak, endekste kar satışlarının devam edeceğini ve bir süre dalgalı zayıf bir seyir oluşabileceğini düşünüyoruz. Ancak olası güçlü kar satışlarının alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve endeksin orta vadeli yükseliş trendini korumasını bekliyoruz.

BIST-30’da yer alan şirket bilançolarının beklentilerden zayıf gelmesi endekste kar satışlarını güçlendirebileceği gibi güçlü bilanço açıklamaları ise endeksin yeni zirve seviyelere yönelmesini sağlayabilir. BIST’in yarım gün işlem gördüğü Cuma günü kapanışına göre ABD vadelileri %2,7-%4,2 arasında, Almanya vadelileri %1,5 yükselişle seyrediyor. Asya borsaları Çin’den gelen zayıf PMI verisine rağmen yeni haftaya güçlü alımlarla başladı. Endeksin yeni haftaya yurtdışı borsalardaki güçlü seyrin etkisiyle yükselişle başlamasını ve gün içinde tepki yükselişinin devam etmesi beklense de yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılarak endeksin dalgalı bir seyir izleyebileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi