Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (31.03.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yatay başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde dalgalı seyrini devam ettirirken günü %0,23 yükselişle 1.395,79’dan tamamladı. Bankacılık endeksi %1,01 düşüşle negatif ayrışmaya devam etti. TL’de değer kayıpları ve negatif ayrışma devam ederken, Dolar endeksindeki güçlenme de TL’deki değer kayıplarının güçlenmesinde etkili oluyor. Dolar/TL gün içinde 8,45 üzerini test ederken, yeni TCMB başkanının sıkı para politikasının devam edeceğine yönelik mesajları sonrası yükselişin bir kısmını geri verdi. CDS’ler yükselişine devam ederek günü 487 seviyelerinden kapatırken yükselişin sürmesi, TL varlıklarda riskten kaçışın devam ettiğine işaret ediyor. CDS’lerin 500’lü seviyeler üzerine yönelmesi TL varlıklarda negatif fiyatlamanın güçlenerek devam edeceğine işaret edecektir. Avrupa borsaları günü yükselişle kapatırken, ABD borsaları negatif eğilimle kapattı. BIST’te yabancı satışlarının banka hisseleri öncülüğünde devam ettiğini gözlemliyoruz.

BIST’te tepki alımlarının güç kazanması için kur ve faizlerdeki yükselişin sonlanarak geri çekilmesinin görülmesi gerekiyor. Aksi durumda BIST ’te tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak değerlendirileceğini ve endekste kısa vadeli satış baskısının devam edeceğini düşünüyoruz. Kısa vadede ekonomi politikalarına ilişkin belirsizlik nedeniyle BIST’te ve TL varlıklarda oynaklığın bir süre daha devam edeceğini düşünüyoruz. BIST’in kısa vadede yurtdışı piyasalardan bağımsız olarak dalgalı seyrini devam ettirmesi beklenmektedir. BIST kapanışına göre ABD ve DAX vadelileri yatay yakın seyrederken, Asya borsalarında genel olarak satıcılı seyir var. Endeksin güne sınırlı pozitif eğilimle başlaması beklenirken, gün içinde dalgalı seyrin ve hisse bazında ayrışmanın devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN