Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (30.04.2020)

Hisseler İçin Hedef Fiyat Tahminleri ve “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Güne pozitif eğilimle başlangıç yapan BIST-100 endeksi yurtdışı borsalardaki eğilime paralel yükselişini devam ettirerek günü %0,88 yükselişle 101.595’den kapattı. ABD büyüme verisi beklentilerden daha zayıf gelmesine rağmen virüsün tedavisine yönelik pozitif gelişmeler ve ekonomilerin yakın zamanda açılacağı beklentisiyle yurtdışı borsalar günü güçlü yükselişle kapattı. Petrol fiyatlarındaki güçlü artış da borsalardaki yükselişi destekledi. BIST yurtdışı borsalardaki yükselişe göre daha sınırlı bir artışla günü kapatırken, EM para birimlerindeki güçlü değer kazançlarına rağmen TL negatif ayrışmaya devam ederek günü daha sınırlı değer kazancı ile kapattı. CDS’ler ise günü 584 seviyelerinden kapattı. VIX volatilite endeksi 31 seviyelerine kadar gerilerken volatilitedeki kademeli düşüş borsalardaki yükselişi destekliyor. Ancak endeksin tekrardan 42 seviyesi üzerine yönelmesi başta ABD borsaları olmak üzere kar satışlarının güçleneceğine işaret edecektir.

Fed faizleri %0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Fed ekonomik toparlanmayı desteklemek için agresif adımlar atmaya ve tüm araçları kullanmaya devam edeceğini söyledi. Fed başkanı Powell, Ekonomik aktivitenin ikinci çeyrekte eşi görülmemiş hızda daralacağını belirtirken, işsizlik oranın çift hanelere yükselebileceğini vurguladı. Powell, ekonomik toparlamadan emin olana kadar yetkilerini kullanacaklarını belirtti. Fed karar sonrası sınırlı kar satışları yaşansa da ABD borsaları yükseliş eğilimini devam ettirdi. Yurtdışı borsalarda virüsün tedavisine yönelik pozitif beklentiler ve ekonomilerin açılacağı beklentisiyle kısa vadede yükseliş eğiliminin devam etmesi beklenmektedir. BIST’in de yurtdışına paralel ama daha düşük momentumla yükseliş eğilimini devam ettirmesi beklenmektedir. Bugün ABD’de açıklanacak haftalık işsizlik, Chicago PMI endeksi, kişisel gelir ve harcamalar verisi ile AMB faiz kararı takip edilecek. ABD ve Avrupa vadelileri BIST kapanışına yükselişle hareket ederken, Asya borsalarında güçlü yükseliş eğilimi devam ediyor. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması ve yükseliş eğilimini düşük momentumla devam ettirmesi beklenmektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN