Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (3.08.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde yükselişini devam ettirerek 2.681,43 ile tarihi zirve seviyelere yakın bir seviyeyi test ederken, yurtdışı borsalardaki satışlara paralel kar satışlarıyla karşılaşarak günü %0,33 düşüşle 2.647,59’dan tamamladı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesiyle ABD-Çin arasında yaşanan gerginlik ve Jeopolitik risklerle başta ABD borsaları olmak yurtdışı majör borsalar günü düşüşle tamamladı.

BIST güçlü görünümünü devam ettirerek gün içinde yükseliş eğilimini devam ettirse de yurtdışı borsalardaki satışlara paralel kar satışlarıyla karşılaşarak günü sınırlı düşüşle tamamladı. ABD-Çin arasındaki gerilimin tırmanması durumunda Jeopolitik risklerle birlikte majör borsalarda güçlü satış baskısı oluşması beklenir. VIX endeksi 24 seviyelerine yükselirken, endeksin tekrardan 25 seviyesi üzerine yönelmesi durumunda ABD borsalarında satış baskısının güçlenmesi beklenir. BIST güçlü bilanço açıklamaları ve beklentileriyle güçlü görünümünü devam ettiriyor. Ancak yurtdışı borsalarda satış baskısının güçlenmesi durumunda endekste de kar satışlarının oluşması beklenebilir.

Yurtdışı borsaların tepki yükselişine devam etmesi durumunda BIST’in pozitif ayrışmasını devam ettirerek yeni tarihi zirve seviyelerini test etmesi beklenir. BIST’te bilanço beklentileriyle hisse bazlı hareketlerin devam etmesi beklenmektedir. Endeks yükselişini devam ettirerek yeni tarihi zirve seviyelerini test etse de kısa vadeli güçlü yükseliş sonrası yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bugün yurtiçinde açıklanacak Temmuz ayı TÜFE enflasyonu için ortalama piyasa beklentisi %3,00 artış iken, Şeker Yatırım olarak tahminimiz aylık %3,60 artış yönündedir.

VIOP-30 endeksi akşam seansını yatay eğilimle tamamladı. BIST kapanışına göre ABD vadelileri hafif negatif seyir izlerken, Almanya vadelileri yatay seyrediyor. Asya borsalarında genel olarak pozitif bir eğilim hakim. Endeksin güne pozitif eğilimle başlamasını beklerken, yükseliş eğilimini devam ettirse de yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!