Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (29.07.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Güne pozitif başlangıç yapan ancak daha sonra satışa dönen BIST-100 endeksi gün sonuna doğru özellikle banka hisseleri öncülüğünde sert satışlarla karşılaşarak günü % 3,59 düşüşle 1.152,70’den kapattı. Bankacılık endeksi %4,48 düşüşle negatif ayrışmasını devam ettirdi. Risk alma iştahının zayıfladığı yurtdışı borsalar günü kar satışlarıyla tamamladı. Kur tarafında artan oynaklık ve ABD ile ilişkiler gibi yükselen jeopolitik riskler kar satışlarının sert yaşanmasına neden oldu. CDS’ler hızlı bir artışla 550 seviyelerine yükselirken, TL varlıklara ilişkin risk algısının yükseldiğine işaret ediyor. VIX endeksi 25 seviyeleri üzerinde seyrederken, endeks 28 seviyesi altında kaldıkça ABD borsalardaki kar satışlarının sınırlı kalması beklenir.

Yurtdışı borsalarda ABD-Çin gerilimi, ABD teşvik paketine ilişkin gelişmeler ve Fed’in faiz kararı takip edilecek. Yurt dışında artan vaka sayıları ile yükselen ikinci dalga endişeleri, risk alma iştahının zayıflamasına neden olabilir. ABD ile ilişkilerin bozulabileceğine yönelik beklentilerin güçlenmesi durumunda kısa vadede BIST’te ve TL varlıklarda satış baskısının güçlenerek devam etmesi beklenir. Kurdaki oynaklığın azalması durumunda dün yaşanan sert kar satışları sonrası BIST’te gün içinde tepki alımları görebiliriz. Aksine TL’deki değer kayıplarının devam etmesi durumunda ise BIST’teki satışlar hızlanabilir. ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST kapanışına göre satıcılı seyrederken, Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Endeksin güne negatif eğilimle başlaması ve gün içinde dalgalı seyir izlemesi bekleniyor. Endekste tepki alımları oluşsa da belli seviyelerde tekrar satış fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN