Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (29.05.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Güne alıcılı başlangıç yapan ancak gün içinde dalgalı bir seyir izleyen BIST-100 endeksi günü %0,39 yükselişle 105.360’dan kapattı. Bankacılık endeksi uzun süre sonra pozitif ayrışarak günü %1,22 yükselişle tamamladı. Yurtdışı borsalar ekonomilerin normale döneceği beklentisiyle gün içinde yükselişini devam ettirirken, Avrupa borsaları kurtarma paketi beklentileriyle günü güçlü yükselişle kapattı. BIST kapanışı sonrası ABD başkanı Trump’ın, Çin konusunda Cuma günü basın toplantısı yapacağını açıklamasının ardından ABD borsaları günü satışlarla kapattı. BIST 100 Endeksi 2,5 ay sonra 106.291 ile yeni yüksek seviye test ederken, güçlü yükseliş sonrası ve yurtdışına da bağlı olarak kar satışları yaşanma riski yükselmiş görünüyor. TL, petrol fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin de etkisiyle kısmen negatif ayrışarak günü değer kaybı ile kapattı. Diğer G-20 ülkeleri ile yeni bir Swap anlaşması beklentisi korunurken, bu konuda haber akışının gecikmesi TL’de değer kayıplarının devam etmesine neden olabilir. CDS’ler günü 551 seviyelerinden kapatırken, mevcut seviyeler halen TL varlıklar için yüksek risk fiyatlamasına işaret ediyor. VIX volatilite endeksi 29 seviyelerine yakın seyrederken, endeksin 33 seviyesi üzerine yönelmesi durumunda borsalarda kar satışlarının güçleneceğine işaret edecektir. Global risk alma iştahı güçlü kalmaya devam etse de ABD ile Çin arasındaki gerilimin yükselmesi risk iştahının tekrar zayıflamasına ve borsalarda kar satışlarına neden olabilir.

Bugün, ABD başkanı Trump’ın Çin ile ilgili yapacağı basın toplantısı piyasaların odak noktası olacak. Öncesinde piyasalarda Çin’e yönelik yeni yaptırım beklentileriyle satış baskısı oluşması beklenmektedir. BIST’in yurtdışına paralel hareket etmeye devam etmesi beklenmektedir. BIST’te yurtdışı borsalardaki kar satışlarının da etkisiyle kısa vadede kar satışları yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. Bugün yurtiçinde 1.ç büyüme verileri takip edilecek. Bizim de tahminimiz olan medyan piyasa beklentisi %5,2 büyüme yönündedir. Yurtdışında ise ABD’de açıklanacak veriler ve Trump’ın açıklamaları izlenecek. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endekslerinde %1’e yaklaşan kar satışları var. Asya borsalarında karışık bir seyir hakim. Endeksin güne kar satışlarıyla başlaması ve gün içinde yükseliş denemeleri oluşsa da kar satışı baskısının devam edebileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!