Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (29.04.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne hafif eksiyle başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde kısmen dar bantta sıkışık bir seyir izlerken günü %0,44 düşüşle 1.385,91’den tamamladı. Bankacılık endeksi % 0,26 yükselişle sınırlı pozitif ayrıştı. Yurtdışı borsalar günü karışık bir görünümle kapatırken, global risk alma iştahı güçlü seyrini koruyor. DXY endeksindeki gerilemeye paralel EM para birimleri günü değer kazancıyla kapatırken, Fed kararı sonrası bu değer kazançları devam etti. TL ise sınırlı negatif ayrışarak günü yatay eğilimle tamamladı. CDS’ler günü 423 seviyelerinden kapatırken, TL varlıklarda risk alma iştahının tekrar güçlenmesi için ilk etapta 400’lerin altına gelmesi gerekir. BIST üç günlük güçlü tepki yükselişi sonrası sınırlı kar satışlarıyla karşılaşırken, halka arz için nakit yaratma amaçlı satışların düşüşte etkili olduğunu düşünüyoruz. BIST’te kısa vadede geri çekilmeler yaşansa da global risk iştahında büyük bir bozulma yaşanmadıkça bu geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve tepki yükselişi eğiliminin korunması beklenmektedir.

Bilanço dönemi nedeniyle kısa vadede hisse bazlı hareketlerin ön plana çıkması beklenmektedir. Kurlarda ve tahvil faizlerindeki gerilemenin devam etmesi durumunda banka hisseleri öncülüğünde tepki yükselişinin güç kazanması beklenir. Aksi durumda tepki yükselişleri belli seviyelerde satış fırsatı olarak kullanılacaktır. Fed faizleri sabit bırakırken, tahvil alımlarını devam ettireceğini açıkladı. Powell enflasyonda yükseliş yaşansa da geçici olacağını ve Fed’in ekonomiyi desteklemeye devam edeceğini bir kez daha vurguladı. Fed kararı sonrası ABD enflasyon endişeleri azalırken, global risk alma iştahının Fed’den aksi yönde bir yönlendirme gelene kadar güçlü kalmaya devam etmesi beklenmektedir. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri hafif pozitif seyir izlerken, Asya borsalarında genel olarak pozitif seyir var. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması beklenirken, endekste geri çekilmeler devam etse de alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve tepki yükselişinin sürdürülmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN