Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (28.04.2021)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yükselişle başlangıç yapan BIST-100 endeksi tepki yükselişini güçlendirerek günü %1,31 yükselişle 1.392,00’den tamamladı. Haftaya negatif ayrışma ile başlayan bankacılık endeksi %0,60 düşüşle negatif ayrışmasını devam ettirdi. Yurtdışı borsalar günü genel olarak sınırlı negatif eğilimle kapatırken, BIST pozitif ayrıştı. EM para birimleri sınırlı da olsa genel olarak değer kaybederken, TL’nin geçen haftaki kayıplarının bir kısmını geri alarak günü %1’e yaklaşan değer kazancıyla kapatması, BIST’teki yükselişi destekledi. ABD ile ilişkilere yönelik negatif beklentilerin zayıflaması da pozitif ayrışmasında etkili oldu. BIST’te tepki yükselişinin devamı beklense de bu hafta yapılacak ve 1,87 milyar TL’lik halka arz öncesi bugün BIST’te nakit yaratma amaçlı satış baskısı yaşanabilir. Ayrıca, global risk alma iştahındaki zayıflama da kar satışı baskısına neden olabilir.

Bilanço döneminde olduğumuz için BIST’te hisse bazlı hareketlerin ön plana çıkması beklenmektedir. Global risk alma iştahında büyük bir bozulma yaşanmadıkça BIST’te kısa vade de baskısı yaşansa da bunun alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve tepki yükselişi eğiliminin korunması beklenmektedir. Kurlarda ve tahvil faizlerindeki gerilemenin devam etmesi tepki yükselişini destekleyecektir. Aksi durumda tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak kullanılması beklenir. BIST kapanışına göre ABD ve DAX vadelileri yatay yakın bir seyir izlerken, Asya borsalarında genel olarak pozitif seyir var. Endeksin güne yatay yakın bir eğilimle başlaması beklenmektedir. Gün içinde satış baskısı oluşması beklense de geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve tepki yükselişi eğiliminin kısa vadede korunması beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN