Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (27.07.2020)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın son işlem gününe satıcılı başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde kayıplarını geri alarak artıya geçerken, günü %0,14 düşüşle 1.192,02’den kapattı. Bankacılık endeksi negatif ayrışmaya devam ederek günü düşüşle kapattı. Borsa İstanbul için tarihi bir gün olacak bugün, BIST endekslerinden iki sıfır atılarak başlanacak.

Yurtdışı borsalar haftanın son işlem gününü ABD-Çin gerginliği ve gelen zayıf veriler sonrası düşüşlerle kapattı. BIST ise Akdeniz’de Yunanistan ile yaşanan tansiyonun düşmesi nedeniyle pozitif ayrışarak günü sınırlı yükselişle kapatmayı başardı. VIX endeksi 26 seviyeleri üzerinde seyrederken, endeks 29 seviyesi altında kaldıkça ABD borsalardaki kar satışlarının sınırlı kalması beklenir. CDS’ler tekrar yükselişe geçerek haftayı 496 seviyelerinden kapattı. Yurtdışı borsalarda ABD-Çin gerilimiyle birlikte kar satışları devam edebilir. Ancak özellikle ABD’den çok zayıf veriler gelmedikçe kar satışlarının sınırlı kalması ve yeni alım fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir. Ancak zayıf veriler ekonomik toparlanmaya ilişkin endişelerle kar satışlarını güçlendirebilir. BIST’in kısmen pozitif ayrışması beklense de yurtdışı borsalardaki kar satışlarının güçlenmesi durumunda endekste de kar satışları yaşanması kaçılmaz olacaktır.

DXY dolar endeksi Eylül 2018 seviyeleri olan 94 altını test ederken, Altın ons fiyatları 1.944 dolar ile tarihi yeni zirve seviye test etti. DXY endeksindeki gerileme EM piyasalarına pozitif yansıyabilir. Bugün Almanya’da açıklanacak Ifo endeksi ve ABD’de açıklanacak dayanıklı mal siparişleri takip edilecek veriler olacak. ABD ve Almanya vadeli endeksleri BIST Cuma kapanışına göre yatay hareket ederken, Asya borsalarında ABD-Çin gerilimiyle kısmen genel olarak negatif eğilim ağır basıyor. Endeksin güne yataya yakın hafif pozitif eğilimle başlaması ve gün içinde kısmen dar bantta dalgalanmaya devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN