Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (27.06.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın son gününe pozitif başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, gün içinde satışlarla karşılaşsa da yurtdışı piyasalardaki toparlanmaya paralel kayıplarını geri alarak günü % 0,43 yükselişle 2.554,08’den tamamladı. Resesyon endişeleri devam ederken global risk alma iştahında toparlanma çabası var. Majör borsalar haftanın son gününü %2-3 arasında değişen güçlü yükselişlerle tamamladı. Yurtdışı majör borsalar haftayı %3-6 arasında değişen güçlü tepki yükselişleriyle tamamlarken BIST haftalık %0,82 yükselişle uzun süre sonra negatif ayrıştı. BIST’in negatif ayrışmasında TCMB faiz kararı sonrası yeni makro ihtiyati tedbir açıklanabileceği beklentisi etkili oldu.

Yurtdışı borsalarda güçlü satışlar sonrası kısa vadede tepki yükselişlerinin devam edebileceğini düşünüyoruz. VIX Endeksi 27 seviyelerine gerilerken ABD Borsaları’nda tepki yükselişlerinin güçlenmesi için Endeks’in ilk etapta 25 altına gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. BDDK TL ticari kredi kullanımı için şirketlere döviz varlıklara dayalı bir kural getirdi. BDDK tarafından getirilen yeni düzenlemeye göre, bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki bağımsız denetime tabi şirketlerin ticari TL kredi kullanması için başvuru tarihi itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının (altın ve DTH dahil) TL karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması durumunda şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, son finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satışlarından büyük olanının %10’u geçmesi durumunda şirketlere TL cinsi ticari kredi kullandırılmamasına karar verildi. Yabancı para kredi kullanması mümkün olmayan ve son üç aylık yabancı para açık pozisyonu olduğunu belgeleyen şirketler uygulamadan muaf olabilecek ve açık pozisyonu kadar o dönem için kredi kullanabilecek. Karar sonrası kurlarda sert gerileme yaşanırken kurlarda karar sonrası sabah saatlerine kadarki sürede %7 üzeri düşüş yaşandı.

Bu karar BIST’teki bazı şirketlerin karlılığına negatif etki yapabileceği için kurlardaki geri çekilmeye paralel BIST’te kısa vadede güçlü satışlar yaşanması beklenmektedir. Özellikle yüksek nakit döviz varlığı olan ve yüksek TL kredi kullanan şirketlerin daha çok negatif etkilemesi beklenir. Bununla beraber kısa vadede bu kararın şirket karlılıklarına negatif etki yapması beklense de özellikle büyük şirketlerin kısa sürede yeni duruma uyum sağlayarak karlılıklarını koruyacaklarını düşünüyoruz.

VIOP-30 Endeks kontratı BDDK kararı sonrası Cuma akşam seansını %2,81’lik sert düşüşle tamamladı. BIST’in Cuma kapanışına göre ABD vadelileri %3-4 arasında, Almanya vadelileri %2 üzeri yükselişle seyrediyor. Asya Borsaları yeni haftaya güçlü yükselişlerle başladı. Endeks’in güne güçlü satışlarla başlaması beklenirken gün içinde de bu satış baskısının devam etmesi beklenir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!