Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (27.04.2020)

Hisseler İçin Hedef Fiyat Tahminleri ve “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Cuma günü pozitif eğilimle başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde bankacılık endeksi öncülüğünde yükselişini devam ettirerek günü %0,60 yükselişle 98.759’dan kapattı. Avrupa borsalarında güçlü satış baskısı yaşanırken, ABD borsaları ise günü %1 üzeri yükselişlerle kapattı. TL negatif ayrışmaya devam ederken, CDS’ler hafif gerileyerek günü 605 seviyelerinden tamamladı. Majör ekonomilerden makro veriler beklentilerden zayıf gelmeye devam ederken, resesyonun tahmin edilenden daha derin olabileceğine işaret ediyor. Bu nedenle yurtdışı borsalarda kısa vadede yükseliş eğilimi devam etse de güçlü resesyon beklentileriyle ilerleyen dönemde kar satışları yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. Ancak kısa vadede majör ekonomilerde karantina uygulamalarının gevşetilmeye başlaması borsalarda yükseliş eğilimini bir süre daha devam ettirebilir. VIX volatilite endeksi 36 seviyelerine gerilerken, endeksin gerilemesi borsalarda yükselişlerin devam edebileceğine ve olası satışların ise sınırlı kar satışları şekilde gerçekleşeceğine işaret ediyor. Ancak endeksin tekrar 45 üzerine yönelmesi ABD borsalarında kar satışlarının güçlenerek devam edeceğine işaret edecektir.

BIST’in yurtdışı borsalardaki eğilime paralel hareket etmesi beklenirken, yurtdışı borsalarda olduğu gibi endekste de kar satışları yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. Yurtiçinde Swap anlaşması konusunda pozitif gelişme olmaması, kur üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Ancak, Swap anlaşması konusundaki pozitif gelişmeler olması durumunda TL ve BIST’in kısa vadeli güçlü pozitif ayrışması beklenir. ABD ve Avrupa vadelileri BIST’in Cuma kapanışına göre %2 üzeri yükselişle hareket ederken, Asya borsaları da yeni haftaya alıcılı başladı. Endeksin güne alıcılı başlangıç yapması ve gün içinde bu yükseliş eğilimini devam ettirme çabasında olması beklenmektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN